fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaUnia wymusi budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Unia wymusi budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Komisja Europejska chce wprowadzić obowiązek tworzenia okablowania, które pozwoli na ładowanie elektrycznych samochodów w budynkach.

Odpowiednie instalacje będą miały powstać w wszystkich nowych budynkach oraz w tych już istniejących, które przechodzą gruntowny remont. Propozycje te dotyczą zarówno obiektów mieszkalnych jak i biurowych.

Specjaliści z branży transportowej zwracają jednak uwagę, że powyższe rozwiązania nie wpłyną znacząco na sytuacje osób posiadających pojazdy EV, ponieważ kapitalne renowacje już istniejących obiektów są robione nie częściej niż kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Więc w znacznej części z nich stacje mogą się nie pojawić jeszcze przez długi czas.

Ponadto właściciele elektrycznych samochodów muszą obecnie czekać nawet rok na założenie urządzeń pozwalających na ich ładowanie.

W 2020 roku „elektryki” stanowiły 11 procent z wszystkich nowo zarejestrowanych pojazdów w Unii Europejskiej. Bruksela zapowiedziała już, że po 2035 rokiem nie będzie można sprzedawać nowych samochodów z silnikami spalinowymi.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA