fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiUnia zgadza się na nadzwyczajny podatek dla firm energetycznych

Unia zgadza się na nadzwyczajny podatek dla firm energetycznych

Przedstawiciele władz państw należących do Unii Europejskiej wyrazili zgodę na obłożenie nowym podatkiem firmy działające w sektorze energetycznym.

Windfall tax może zostać wprowadzony przez rządy krajów członkowskich na przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem lub dostawami surowców naturalnych. Chodzi o firmy notujące obecnie wyższe, nagłe i nieoczekiwane zyski będące efektem obecnej sytuacji geopolitycznej na naszym kontynencie.

Bruksela szacuje, że w ten sposób może się uda pozyskać do krajowych budżetów nawet 140 miliardów euro, które następnie zostaną rozdysponowane wśród osób szczególnie dotkniętych obecną sytuacją.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans już kilka tygodni temu zapowiadał, że przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem paliw kopalnych powinny się liczyć z podatkiem sięgającym 33 procent wartości wzrostu tegorocznego zysku. Jego zdaniem era tanich surowców się skończyła. Dlatego ważne jest jak najszybsze przejście na odnawialne źródła energii, które zapewnią niezależność od Rosji.

Unia Europejska rozważa również możliwość wprowadzenia maksymalnego limitu na ceny gazu. Jest to pomysł szczególnie popierany przez Włochy, Francję oraz Polskę.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA