fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumUnijna broń klimatyczna w świetle finansów

Unijna broń klimatyczna w świetle finansów

Sceptycy ostrzegają, że niektóre działania zamiast poprawy na lepsze mogą doprowadzić do ogromnych strat. Spór o to, czy włączyć energię jądrową do inwestycji uważanych za odpowiednio zielone pokazuje, jak trudne mogą być te działania nawet pod względem technicznym.
Unia Europejska jest zaangażowana w realizację celów porozumienia paryskiego, a ambicje nowych przywódców są większe niż kiedykolwiek. W swoim pierwszym ważnym oświadczeniu politycznym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła swój plan przekształcenia Europy w pierwszy na świecie kontynent neutralny dla klimatu. Ogromna transformacja gospodarcza, która jest konieczna do osiągnięcia tego celu, nie będzie tania, a organy regulacyjne uznały, że będzie to wymagało także znacznych inwestycji prywatnych.

Kluczowym elementem tego, co można nazwać infrastrukturą regulacyjną, jest rozwój tzw. taksonomii zielonego finansowania czyli zestawu kategorii, nazewnictwa i definicji. Rynki wymagają jasności i wspólnego nazewnictwa. W szczególności oznacza to zdefiniowanie, które działania są uważane za „zielone”, a które nie. Jest to ważne dla wyeliminowania „ekologicznego prania” – nazywania produktów zrównoważonymi, nawet jeśli tak naprawdę nie pomagają w walce ze zmianami klimatu. W tym celu tworzone są wskaźniki niskoemisyjne, powstające by śledzić firmy o niskim śladzie węglowym tak, aby ułatwić kierowanie funduszy na inwestycje przyjazne dla środowiska. Po dekadzie regulacji pokryzysowych wiele firm cieszy się, że dyskutuje z władzami o zrównoważonym finansowaniu i o nowych możliwościach biznesowych, jakie może zaoferować ,,zielona droga”. Jednak nie wszyscy dyrektorzy są zainteresowani propozycjami. Jean Pierre Mustier, dyrektor generalny UniCredit SpA ostrzegł władze przed obniżeniem wymogów kapitałowych dla zielonych projektów, ponieważ może to powodować ryzyko w branży bankowej. Według agencji Fitch preferencyjne traktowanie zrównoważonych inwestycji może zbyt nisko oszacować ryzyko finansowe kredytobiorców. Urzędnicy Europejskiego Banku Centralnego stwierdzili również, że nadzór bankowy powinien koncentrować się na ryzyku, na jakie narażone są firmy regulowane, a nie na celach politycznych.

Zrównoważone finansowanie to nowy sposób regulowania branży wymagający innowacyjnego podejścia w różnych obszarach. Jedną z największych przeszkód do pokonania jest brak danych. Firmy niekoniecznie zgłaszają wszystkie informacje potrzebne rynkowi, aby ocenić aspekt środowiskowy obligacji lub akcji. Taksonomia lub zielona lista będzie również potrzebować czasu, aby w pełni rozwinąć się w prężnie działający katalog.

DL/ Bloomberg

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA