fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaEkologiaUnijne ekodotacje na... wycinkę drzew

Unijne ekodotacje na… wycinkę drzew

W ramach realizowanych z funduszy unijnych inwestycji w bioróżnorodność i zieloną infrastrukturę mają zostać masowo wycięte drzewa.

Projekt finansowany z unijnych dotacji przewiduje wycięcie w Trokach 451 drzew tylko dlatego, że nie należą do gatunków chronionych i posadzenie w ich miejsce 132 sadzonek, głównie ozdobnych. Oznacza to, że w efekcie realizacji projektu litewskie miasto Troki utraci jedną piątą drzew.

Eksperci podkreślają, że sadzonki nie mogą się równać ze starymi drzewami, które magazynują węgiel, wspierają dziką przyrodę i ograniczają powodzie.

– Czas przestać karmić tych pasożytniczych wykonawców projektów europejskimi pieniędzmi – mówi Ona Staniulionienė, która prowadzi kampanię przeciwko projektowi.

Z kolei Andželika Kriaučiūnienė, kierownik wydziału krajobrazu Trockiego Historycznego Parku Narodowego uważa, że kiedy pieniądze od UE dostaje się tylko raz i chce się zrobić wszystko za jednym razem, to projekty z ich udziałem przeradzają się w rodzaj katastrofy.

Środki na usuwanie drzew w Trokach pochodziły z priorytetu inwestycyjnego: „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej, ochrona i odtwarzanie gleby oraz promowanie rozwiązań ekosystemowych, w tym Natura 2000 i zielonej infrastruktury”.

Zapytany o wykorzystanie funduszy na rzecz ochrony klimatu i różnorodności biologicznej do finansowania modernizacji miast na Litwie, urzędnik Komisji Europejskiej, który chciał pozostać anonimowy odpowiedział, że do tej pory nie znaleziono żadnych poważnych zagrożeń związanych z tym priorytetem inwestycyjnym oraz że wybór kryteriów projektu powinien zapewnić, że finansowane projekty są odpowiednie.

Tymczasem strona internetowa Komisji Europejskiej z dumą głosi, że „finansowanie polityki spójności zapewnia 52,5 mld euro inwestycji z budżetu UE w działania na rzecz klimatu”.

Źródło: euobserver.com

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy przedsiębiorcy pozytywnie o systemie kaucyjnym

Federacja Przedsiębiorców Polskich przedstawia pozytywy płynące z wprowadzenia systemu kaucyjnego oraz systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).
3 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy (niektórzy) skorzystają na zielonej transformacji

Na zielonej transformacji zarobią przedsiębiorcy instalujący wentylację i klimatyzację, produkujący magazyny energii i ciepła oraz firmy z branży termomodernizacyjnej i fotowoltaicznej.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawdziwego libertarianina szukaj ze świecą

Z raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Libertariańskie wynika smutna konstatacja, że ludzi o poglądach liberalnych w Polsce jest niewielka liczba, a o poglądach libertariańskich – niemal zbliżona do zera. Nie jest to dobry prognostyk, jeśli chodzi o dalszy rozwój gospodarczy naszego kraju.
4 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA