fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaEkologiaUnijne ekodotacje na... wycinkę drzew

Unijne ekodotacje na… wycinkę drzew

W ramach realizowanych z funduszy unijnych inwestycji w bioróżnorodność i zieloną infrastrukturę mają zostać masowo wycięte drzewa.

Projekt finansowany z unijnych dotacji przewiduje wycięcie w Trokach 451 drzew tylko dlatego, że nie należą do gatunków chronionych i posadzenie w ich miejsce 132 sadzonek, głównie ozdobnych. Oznacza to, że w efekcie realizacji projektu litewskie miasto Troki utraci jedną piątą drzew.

Eksperci podkreślają, że sadzonki nie mogą się równać ze starymi drzewami, które magazynują węgiel, wspierają dziką przyrodę i ograniczają powodzie.

– Czas przestać karmić tych pasożytniczych wykonawców projektów europejskimi pieniędzmi – mówi Ona Staniulionienė, która prowadzi kampanię przeciwko projektowi.

Z kolei Andželika Kriaučiūnienė, kierownik wydziału krajobrazu Trockiego Historycznego Parku Narodowego uważa, że kiedy pieniądze od UE dostaje się tylko raz i chce się zrobić wszystko za jednym razem, to projekty z ich udziałem przeradzają się w rodzaj katastrofy.

Środki na usuwanie drzew w Trokach pochodziły z priorytetu inwestycyjnego: „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej, ochrona i odtwarzanie gleby oraz promowanie rozwiązań ekosystemowych, w tym Natura 2000 i zielonej infrastruktury”.

Zapytany o wykorzystanie funduszy na rzecz ochrony klimatu i różnorodności biologicznej do finansowania modernizacji miast na Litwie, urzędnik Komisji Europejskiej, który chciał pozostać anonimowy odpowiedział, że do tej pory nie znaleziono żadnych poważnych zagrożeń związanych z tym priorytetem inwestycyjnym oraz że wybór kryteriów projektu powinien zapewnić, że finansowane projekty są odpowiednie.

Tymczasem strona internetowa Komisji Europejskiej z dumą głosi, że „finansowanie polityki spójności zapewnia 52,5 mld euro inwestycji z budżetu UE w działania na rzecz klimatu”.

Źródło: euobserver.com

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA