fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaEkologiaUnijne kontrowersje wokół nowej taksonomii

Unijne kontrowersje wokół nowej taksonomii

Mimo krytyki ze strony takich krajów jak Hiszpania, Dania czy Austria, Komisja Europejska przedstawiła swoją propozycję oznakowania zielonych inwestycji, tzw. taksonomię, w której gaz do 2035 roku, a energia jądrowa do 2040 roku będą traktowane jako energie „prawie” ekologiczne.

Oznacza to, że tylko pod pewnymi warunkami zostaną uznane za czystą energię i oznaczone etykietą zrównoważonego rozwoju. Komisja podkreśla, że przedłożony projekt to „żywy dokument”, który będzie poddawany przeglądowi co trzy lata.

Zielona taksonomia to system klasyfikacji, który pozwala inwestorom dowiedzieć się, które projekty są zrównoważone, a przez to w długiej perspektywie nie są zagrożone stratami wskutek transformacji energetycznej.

Włączenie przez Komisję Europejską energii jądrowej i gazu ziemnego do zielonego oznakowania nie oznacza, że państwa członkowskie, które tego nie chcą, muszą otworzyć elektrownie jądrowe, ale raczej, że na przykład projekty wykorzystujące gaz lub energię jądrową mogą być finansowane jako „projekty zrównoważone”.

Sprawa w zakresie taksonomii była drażliwa od samego początku, a naciski ze strony rządów broniących swoich interesów były tak duże, że Bruksela z przedstawieniem projektu zwlekała dosłownie do ostatniej chwili. – Intensyfikacja prywatnych inwestycji w transformację jest kluczem do osiągnięcia naszych celów klimatycznych. W okresie transformacji powinniśmy być zdolni do akceptacji nawet niedoskonałych rozwiązań – tłumaczyła komisarz Mairead McGuinness, dodając: – Dzisiaj ustalamy nowe warunki taksonomii po to, aby wesprzeć jak najszybsze odejście od bardziej szkodliwych źródeł energii, takich jak np. węgiel. Naszym celem jest zapewniamy przejrzystość rynku, aby inwestorzy mogli świadomie podjąć działania związane z gazem i energią jądrową”.

Dania, Luksemburg, Austria i Hiszpania pozostają jednak nieugięte w krytyce nowej klasyfikacji i nazywają działania Komisji Europejskiej „krokiem wstecz w zakresie polityki klimatycznej Unii”.  Krytycy zwracają uwagę, że wbrew zapewnieniom komisarz Mairead McGuinness, Unia Europejska wysyła niejasny przekaz i znacząco podważa wiarygodność UE jako instytucji działającej na rzecz klimatu. Wbrew atakom, Komisja Europejska zapewnia, że wraz z ekspertami przestudiowała wszystkie opcje oraz wszystkie uwagi napływające z europejskich stolic, tak aby mieć pewność, że nowa taksonomia nadal będzie punktem odniesienia dla inwestorów na całym świecie.

Tymczasem, w zeszłym tygodniu grupa ekspertów doradzających Komisji Europejskiej w ponad 40-stronicowym raporcie na temat zmian w zielonej klasyfikacji stwierdziła, że przedłożony projekt stanowi „poważne ryzyko osłabienia infrastruktury zrównoważonej taksonomii”. Również Europejski Bank Inwestycyjny sprzeciwił się poszerzeniu taksonomii o gaz ziemny i energię jądrową.

Zaproponowana przez Komisję Europejską klasyfikacja musi zostać zaakceptowana przez większość państw członkowskich oraz Parlament Europejski. Mimo wielu kontrowersji, jakie budzi przedłożony projekt, wszystko wskazuje na to, że uzyska on poparcie większości.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Na wojnie z elektrośmieciami. UE chce zwiększyć recykling urządzeń elektrycznych

Smartfony, tablety, pralki – w 2021 r. wygenerowano w UE 4,9 mln ton odpadów elektrycznych i elektronicznych. Unia uzgodniła prawo, dzięki któremu naprawy sprzętów będą bardziej opłacalne niż ich wyrzucanie. Minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim wejdzie ono w życie.
4 MIN CZYTANIA

Śmieci z Unii Europejskiej zalewają Turcję

Każdego roku z Unii Europejskiej są wywożone dziesiątki milionów ton śmieci, z tego największa część to odpady metalowe i żelazne.
< 1 MIN CZYTANIA

Branża napojów apeluje w sprawie systemu kaucyjnego

Producenci napojów chcą pilnych i fundamentalnych zmian w ustawie regulującej system kaucyjny w Polsce i apelują w tej sprawie do rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ropa nie drożeje mimo niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę w 2022 r., cena ropy skoczyła do ponad 100 dolarów za baryłkę. Dziś mimo groźby eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie i ataków Huti na statki na Morzu Czerwonym rynki ropy nie odnotowały drastycznych wzrostów. Dlaczego tak się dzieje?
3 MIN CZYTANIA

Japonia poza podium w rankingu największych gospodarek świata

Gospodarka Japonii nieoczekiwanie skurczyła się z powodu słabej konsumpcji krajowej, wpychając kraj w recesję i powodując utratę – na rzecz Niemiec – pozycji trzeciej co do wielkości gospodarki świata.
3 MIN CZYTANIA

Wynagrodzenia w UK wyhamowują. Chwilowy dołek czy kryzys?

Pracownicy w Wielkiej Brytanii nie mogą spodziewać się dużego wzrostu wynagrodzeń. W tym roku pracodawcy planują ograniczyć wydatki związane zatrudnieniem, a w niektórych branżach spodziewane są zwolnienia. Brak podwyżek w większym stopniu dotknie pracowników budżetówki niż sektora prywatnego.
2 MIN CZYTANIA