fbpx
niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatUnijne plany wzbudzają kontrowersje

Unijne plany wzbudzają kontrowersje

Posłowie Konfederacji zwrócili uwagę na kwestię niepokojących planów Unii Europejskiej dotyczących kontroli czatów internetowych pod pretekstem walki z pedofilią.

Pod pretekstem walki z pedofilią Unia Europejska wprowadza kontrowersyjne przepisy, które mają na celu automatyczne gromadzenie przez sztuczną inteligencję zapisów prywatnych rozmów i wiadomości internetowych. Choć na razie zakres tych regulacji jest ograniczony, istnieje obawa, że zostaną one w przyszłości rozszerzone, a proces ten może pozostać niezauważony.

Naruszenie zasady prywatności

Nowa propozycja zakłada, że operatorzy komunikatorów będą zmuszeni dostarczyć wszystkie dane internautów, w tym treści z dysków w chmurze, bez możliwości szyfrowania. To narusza fundamentalne zasady prywatności i stwarza zagrożenie dla wolności mieszkańców UE.

Poseł elekt Konfederacji Roman Fritz przypomniał, że Europol jako agencja Unii Europejskiej może uzyskać dostęp do naszych prywatnych wiadomości, co stanowi poważne naruszenie prywatności i wolności obywatelskich. To jest wizja totalnej inwigilacji, z którą nikt nie powinien się godzić.

Niebezpieczny lobbing

Poseł Dobromir Sośnierz podkreślił, że nawet najbardziej wścibscy biurokraci nie są w stanie przeczytać wszystkich rozmów w internecie. Proponowane wykorzystanie sztucznej inteligencji wiąże się natomiast z ryzykiem utraty kontroli nad procesem inwigilacji. Firmy lobbują za tymi regulacjami, co może prowadzić do nadużyć i przekierowania celów inwigilacji.

Zdaniem polityków Konfederacji walka z przestępczością nie powinna odbywać się kosztem naszej prywatności i wolności.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Konfederacja przeciwko strefie zakazu samochodów w Warszawie

Przed sesją Rady Warszawy, która rozpatrywała wprowadzenie strefy czystego transportu w mieście, politycy Konfederacji zdecydowanie wyrazili swoje stanowisko przeciwko temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
2 MIN CZYTANIA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA