fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatUnijne plany wzbudzają kontrowersje

Unijne plany wzbudzają kontrowersje

Posłowie Konfederacji zwrócili uwagę na kwestię niepokojących planów Unii Europejskiej dotyczących kontroli czatów internetowych pod pretekstem walki z pedofilią.

Pod pretekstem walki z pedofilią Unia Europejska wprowadza kontrowersyjne przepisy, które mają na celu automatyczne gromadzenie przez sztuczną inteligencję zapisów prywatnych rozmów i wiadomości internetowych. Choć na razie zakres tych regulacji jest ograniczony, istnieje obawa, że zostaną one w przyszłości rozszerzone, a proces ten może pozostać niezauważony.

Naruszenie zasady prywatności

Nowa propozycja zakłada, że operatorzy komunikatorów będą zmuszeni dostarczyć wszystkie dane internautów, w tym treści z dysków w chmurze, bez możliwości szyfrowania. To narusza fundamentalne zasady prywatności i stwarza zagrożenie dla wolności mieszkańców UE.

Poseł elekt Konfederacji Roman Fritz przypomniał, że Europol jako agencja Unii Europejskiej może uzyskać dostęp do naszych prywatnych wiadomości, co stanowi poważne naruszenie prywatności i wolności obywatelskich. To jest wizja totalnej inwigilacji, z którą nikt nie powinien się godzić.

Niebezpieczny lobbing

Poseł Dobromir Sośnierz podkreślił, że nawet najbardziej wścibscy biurokraci nie są w stanie przeczytać wszystkich rozmów w internecie. Proponowane wykorzystanie sztucznej inteligencji wiąże się natomiast z ryzykiem utraty kontroli nad procesem inwigilacji. Firmy lobbują za tymi regulacjami, co może prowadzić do nadużyć i przekierowania celów inwigilacji.

Zdaniem polityków Konfederacji walka z przestępczością nie powinna odbywać się kosztem naszej prywatności i wolności.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA