fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaFinanseUnijne prognozy dobre dla Polski

Unijne prognozy dobre dla Polski

Komisja Europejska opublikowała letnie prognozy gospodarcze, z których wynika, że wzrost PKB w Polsce będzie wyższy od średniej unijnej.

Zgodnie z letnią prognozą gospodarczą Komisji Europejskiej wzrost PKB Polski w 2024 roku wyniesie 2,7 proc. To najlepszy wynik z dużych gospodarek unijnych i większy od średniej we Wspólnocie.

Najnowsza prognoza dotycząca wzrostu PKB w przyszłym roku nie różni się od poprzedniej edycji, gdyż wiosną Bruksela również przewidywała, że w 2024 roku nasza gospodarka będzie rosnąć w tempie 2,7 proc.

Komisja Europejska na potrzeby letniej prognozy analizuje tylko dane z sześciu największych gospodarek UE oraz strefy euro. W efekcie, średnia unijna dla wzrostu PKB wynosi 1,4 proc., a dla strefy euro – 1,3 proc.

Komisja Europejska wskazuje inwestycje, jako jeden z czynników podtrzymujących wzrost gospodarczy w bieżącym roku. W 2024 r. KE przewiduje, że głównym motorem wzrostu gospodarczego w Polsce będzie konsumpcja prywatna, choć inwestycje będą również miały pozytywny wkład do wzrostu PKB

– wskazało Ministerstwo Finansów.

Komisja Europejska opublikowała również prognozę dotyczącą inflacji, która mówi, że średnioroczna inflacja w Polsce, według wskaźnika HICP, w 2023 roku wyniesie 11,4 proc., czyli o 0,3 proc. mniej niż w prognozie wiosennej. W 2024 roku inflacja w naszym kraju ma natomiast spaść do 6,1 proc.

Resort finansów zaznaczył, że prognozy unijnej dotyczącej inflacji nie można porównywać bezpośrednio z oficjalną prognozą ministerstwa, ponieważ Polska wykorzystuje wskaźnik CPI.

Źródło: MF

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA