fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaEkologiaUnijne przepisy radykalnie zwiększą ilości plastiku

Unijne przepisy radykalnie zwiększą ilości plastiku

Według badania zleconego przez McDonald's przejście w restauracjach i barach od opakowań jednorazowych nadających się do recyklingu do opakowań wielokrotnego użytku może mieć szkodliwy wpływ na środowisko, gospodarkę i bezpieczeństwo żywności.

Unijne rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, przedłożone w listopadzie 2022 r., wprowadza od 1 stycznia 2030 r. zakaz stosowania opakowań jednorazowego użytku w restauracjach oferujących posiłki na miejscu. Zawiera również cele dotyczące rozszerzenia wykorzystania opakowań wielokrotnego użytku do konsumpcji na wynos w dwóch krokach: 10 proc. do 2030 r. i 40 proc. do 2040 r.

Jednak – jak czytamy na stronach serwisu EURACTIV.com – badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową Kearney wykazało, że doprowadzi to do gwałtownego wzrostu ilości tworzyw sztucznych, które zastąpią papierowe torby, opakowania lub pudełka po pizzy używane obecnie w restauracjach na wynos i barach.

Kearney szacuje, że w przypadku konsumpcji na miejscu całkowita ilość odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych wzrosłaby „do 300 proc.”. Badanie wykazało, że z kolei w przypadku konsumpcji na wynos „odpady opakowań z tworzyw sztucznych gwałtownie wzrosną o ponad 1500 proc.

Jak wynika z badania, opakowania wielokrotnego użytku do jedzenia na miejscu również musiałyby być myte za każdym razem, co wymagałoby od 1 do 4 mld l dodatkowej wody, a jednocześnie stawiałoby nowe wyzwania związane z higieną i bezpieczeństwem żywności. Spowoduje to ponadto dodatkowe emisje gazów cieplarnianych związane z produkcją nowych przedmiotów z tworzyw sztucznych i energią zużywaną do mycia opakowań wielokrotnego użytku – nawet o 50 proc. w przypadku posiłków na miejscu i do 260 proc. w przypadku dań na wynos.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA