fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesUnijne zmiany zaszkodzą polskiej branży kosmetycznej

Unijne zmiany zaszkodzą polskiej branży kosmetycznej

Komisja Europejska planuje rewizję prawa kosmetycznego, która może osłabić polski, ale też w ogóle europejski sektor kosmetyczny – alarmuje Konfederacja Lewiatan.

Lewiatan przypomina, że Komisja Europejska rozpoczyna proces rewizji rozporządzeń CLP, REACH oraz produktów kosmetycznych, a 21 czerwca zakończyły się w tej sprawie konsultacje społeczne. Celem Komisji jest usunięcie ze środowiska najbardziej niebezpiecznych chemikaliów. Problem jednak w tym, że mechanizmy proponowane przez KE będą oceniać substancje tylko pod kątem ich klasyfikacji na bezpieczne i niebezpieczne, przez co nawet nieszkodliwe substancje szeroko stosowane np. w produktach farmaceutycznych, zostaną zakazane, bo w odpowiednio wysokich stężeniach wykazują toksyczność. Mowa tutaj np. o etanolu czy olejkach eterycznych, czy też o czarnych farbach do włosów i filtrach UV.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego ostrzega, że przyjęcie rewizji w obecnej formie sprawi, że z rynku może zniknąć nawet 40 proc. filtrów UV i 70 proc. konserwantów. Z kolei aż 97 proc. produktów kosmetycznych zawiera od 4 do 6 substancji, które mogą zostać zakazane, jeśli UE przyjmie omawiane przepisy.

„Reforma wymagałaby ogromnych nakładów finansowych, a produkcja zamienników okazać się może w wielu wypadkach ekonomicznie nieuzasadniona” – alarmuje Lewiatan. „Te regulacje niekorzystnie wpłyną na europejską branżę kosmetyczną, bo rewizja produktów będzie się wiązała z kosztem wynoszącym 40 mld euro. Istnieje ryzyko, że powstała luka na rynku zostanie wypełniona przez przemysł kosmetyczny z Chin czy Korei Południowej, który podlega dużo mniejszej kontroli od europejskiego przemysłu kosmetycznego” – dodaje Lewiatan.

W latach 2014-2020 polski sektor kosmetyczny zanotował wzrost w granicach 4-5 proc. rok do roku. Dla porównania w Zachodniej Europie wzrost ten nie przekraczał jednego procenta. W czasie pandemii w Polsce wzrosła również liczba małych i średnich przedsiębiorstw kosmetycznych, których łącznie jest już w naszym kraju ok. 7 tysięcy. To wszystko sprawia, że polski sektor kosmetyczny należy do europejskich potentatów.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA