Europejska organizacja zrzeszająca rolników Copa-Cogeca wezwała Brukselę do przedstawienia dokładnego opracowania ewentualnego wpływu Zielonego Ładu na europejskie rolnictwo.

Według ekspertów rolnych Komisja Europejska wyznaczyła nowe zasady wspólnej polityki rolnej bez rozważenia ich konsekwencji. Dane Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych mówią, że wprowadzenie Zielonego Ładu w rolnictwie doprowadzi do 12 proc. spadku produkcji rolniczej w Europie oraz wzrostu cen żywności o 17 proc. Do tego unijny eksport rolny spadnie aż o 20 proc., przy 2 proc. wzroście importu. W efekcie Amerykanie szacują, że dochody w UE z rolnictwa spadną o 16 proc.

Podobne wnioski wynikają z badań naukowców holenderskiego Uniwersytetu Wagenigen, którzy prognozują że znacząca redukcja stosowania pestycydów i nawozów doprowadzi do obniżenia produkcyjności i znacznych strat w plonach. Na skutek tego w naszym kraju produkcja jabłek spadłaby o 50 proc., rzepaku – o 18 proc., buraków cukrowych – 23 proc., a chmielu – o 16 proc. Osiągnięcie celów Zielonego Ładu zmniejszyłoby też pogłowie zwierząt nawet o 15 proc.

W związku z powyższym Copa-Cogeca wzywa Brukselę do kompleksowego badania dotyczącego wpływu Zielonego Ładu na europejskie rolnictwo, a nie tak jak chce KE serii badań dotyczących różnych celów.

Omawiana Wspólna Polityka Rolna w UE ma wejść w życie już 1 stycznia 2023 r.

Źródło: Polskie Radio 24/PAP

Poprzedni artykułMenedżerowie muszą nabyć nowe kompetencje
Następny artykułUstawa budżetowa z deficytem 29,9 mld zł podpisana przez prezydenta