fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseUOKiK kontra zatory płatnicze

UOKiK kontra zatory płatnicze

Od ponad półtora roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może prowadzić postępowania dotyczące zatorów płatniczych. Dotychczas wszczęto ok. 100 tego rodzaju postępowań. W przypadku części z nich kontrolowane firmy zostały ukarane administracyjnymi karami pieniężnymi w wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych.

„Kontrole charakteryzują się istotnym poziomem złożoności oraz szczegółowości. Zgromadzenie oraz przeanalizowanie niezbędnych dokumentów angażuje znaczące zasoby kontrolowanych podmiotów (zarówno czasowe, jak i osobowe). Należy bowiem podkreślić, że przedsiębiorcy zobowiązani są do przedkładania na wezwanie prezesa UOKiK licznych, czasem bardzo szczegółowych informacji odnoszących się do przebiegu transakcji handlowych. Rodzi to konieczność weryfikacji nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy transakcji i podania wielu szczegółów z nimi związanych, a także przekazania prezesowi UOKiK określonych dokumentów” – tłumaczą eksperci Deloitte.

W praktyce pojawiają się też m.in. problemy związany z interpretacją prawa. Przykładowo, wątpliwości budzi sprawa odpowiedniego pokazania wykorzystywania w ramach transakcji handlowych mechanizmu faktoringu. Podobnie jest również z dokonywaniem rozliczeń przy uwzględnieniu potrąceń umownych i ustawowych. Eksperci zwracają uwagę także na kłopoty z ustalaniem prawidłowego terminu zapłaty i sposobu jego określenia.

Jak przewidują eksperci Deloitte, z uwagi na duże rozpowszechnienie zjawiska zatorów płatniczych można spodziewać się, że liczba postępowań odnoszących się do zatorów będzie w przyszłości rosnąć.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.