fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaKrajUOKiK nałożył olbrzymią karę na CANAL+

UOKiK nałożył olbrzymią karę na CANAL+

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów surowo ukarał spółkę CANAL+ Polska za celowe wprowadzanie konsumentów w błąd.

Prezes UOKiK uznał, że CANAL+ Polska wprowadzał konsumentów w błąd, za co spółka została ukarana grzywną i nakazano jej zwrot pieniędzy klientom. Postępowanie i wynikająca z tego decyzja są skutkiem napływających do UOKiK skarg od klientów CANAL+.

Wątpliwości urzędu dotyczyły rozmów sprzedażowych prowadzonych przez konsultantów CANAL+, którzy sugerowali klientom, że otrzymają oni bezpłatny pakiet kanałów, podczas gdy w rzeczywistości dochodziło do podpisania równoległej umowy. Inspektorzy Urzędu przeanalizowali kilkaset rozmów przeprowadzonych przez konsultantów spółki z konsumentami, z których wynikało, że przyznanie dodatkowego pakietu było tylko „przynętą” do zawarcia nowej umowy długoterminowej. W niektórych przypadkach konsumenci dowiadywali się o dodatkowych kosztach dopiero po długim czasie, gdyż przez pierwsze kilka miesięcy po rozmowie z konsultantem telewizja była udostępniana bezpłatnie, co mogło dodatkowo uśpić czujność klientów.

Urząd dodał, że konsultanci, aby skłonić konsumenta do podjęcia natychmiastowej decyzji wskazywali, że okoliczności nawiązywanego połączenia są wyjątkowe lub informowali o limitowanej liczbie pakietów. Poza tym w ramach rozmów dochodziło do zawyżania – nawet o 50 procent – cen wyjściowych, czyli cen podobnych pakietów oferowanych nowym abonentom CANAL+.

Konsument powinien mieć zapewnioną transparentną i uczciwą obsługę ze strony przedsiębiorcy, pozwalającą mu na w pełni świadome zawarcie umowy. Konstruowanie skryptów rozmów sprzedażowych w taki sposób, by ukrywały realny cel rozmowy telefonicznej sprzedawcy z klientem oraz faktyczne koszty, z jakimi wiąże się oferta, jest niedozwolone. Podkreślam, że wszystkie kluczowe elementy wpływające na decyzję konsumenta muszą być jawne i uczciwie przedstawione

– powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów CANAL+ Polska będzie musiał zapłacić ponad 46 mln złotych grzywny oraz zwrócić pieniądze konsumentom, którzy ucierpieli na opisywanych praktykach.

Źródło: UOKiK
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA