fbpx
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesUOKiK przeprowadził olbrzymie przeszukania

UOKiK przeprowadził olbrzymie przeszukania

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania w sprawie możliwej zmowy przy sprzedaży maszyn rolniczych najpopularniejszych marek.

UOKiK ogłosił wszczęcie trzech postępowań wyjaśniających w sprawie możliwego naruszenia konkurencji przy sprzedaży maszyn rolniczych najpopularniejszych marek. W związku z tym Urząd przeprowadził przeszukania w siedzibach dziesięciu podmiotów podejrzanych o zmowę.

Wszczęliśmy trzy postępowania wyjaśniające i uzyskaliśmy zgodę sądu na przeszukania w siedzibach 10 producentów oraz dealerów maszyn rolniczych. Zebraliśmy obszerny materiał dowodowy, który obecnie analizujemy. Niedopuszczalne jest zarówno naruszenie konkurencji, jak i działanie na szkodę polskich rolników. Biorąc pod uwagę liczbę podmiotów, które mogły dokonać naruszeń oraz popularność sprzedawanych marek, może okazać się, że w ostatnich latach rolnicy byli pokrzywdzeni przy zakupie bardzo wielu maszyn rolniczych

– wyjaśnił w informacji prasowej Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Pierwsze z postępowań dotyczy sprzedaży maszyn marki Class, drugie – New Holland Agriculture, Case IH, Steyr Traktoren, a trzecie – Massey Ferguson, Fendt oraz Valtra. Według Urzędu istnieje podejrzenie, że przedsiębiorcy zamiast konkurować ze sobą umówili się na podział określonych obszarów rynku. W efekcie, poszczególni dealerzy mieli sprzedawać sprzęt tylko klientom, którzy mieszkają lub prowadzą działalność na określonym obszarze. To stawiało potencjalnych nabywców w gorszej pozycji, bo w razie skierowania się do innego dealera mogli oni otrzymywać zawyżone oferty, jeśli ci sprzedawcy działali poza przydzielonymi im obszarami. Wszystko po to, aby skłonić klienta do zakupu maszyny od konkretnej firmy.

UOKiK podkreślił, że postępowania wyjaśniające są prowadzone w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom, ale jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, to wówczas wszczęte zostaną postępowania antymonopolowe przeciwko konkretnym podmiotom. Za udział w zmowie ograniczającej konkurencję grozi gara w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy, a menedżerom odpowiedzialnym za zawarcie takiej zmowy grozi grzywna wynosząca nawet 2 mln zł.

Źródło: UOKiK

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA