fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajUOKiK przeszukał siedzibę producenta karmy dla psów

UOKiK przeszukał siedzibę producenta karmy dla psów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że spółka Empire Brands mogła dopuścić się złamania prawa antymonopolowego.

W związku z podejrzeniem o złamanie prawa pracownicy UOKiK przeprowadzili przeszukanie w siedzibie spółki Empire Brands. Odbyło się ono w ramach postępowania wyjaśniającego, mającego sprawdzić, czy współpraca między producentem a detalicznymi sprzedawcami karmy marki Empire dla psów i kotów może mieć charakter porozumienia ograniczającego konkurencję.

– Z informacji, które posiadaliśmy przed przeszukaniem wynikało, że spółka Empire Brands może narzucać detalistom ceny odsprzedaży karmy. Takie działanie byłoby naruszeniem prawa konkurencji i pozbawiało konsumentów możliwości zakupu produktów taniej, niż po odgórnie narzuconych stawkach – wyjaśnił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. – Dlatego po uzyskaniu stosownej zgody sądu przeprowadziliśmy przeszukanie w siedzibie producenta karmy. Analizujemy zebrany materiał – dodał prezes Chróstny.

UOKiK przypomniał, że w przeszłości już przyglądał się praktykom producentów karmy dla zwierząt, a w 2013 r. wydał decyzję w sprawie zmowy spółki Royal Canin z dystrybutorami.

Jeśli zebrany przez pracowników UOKiK materiał potwierdzi podejrzenia, to przeciwko Empire Brands zostanie wszczęte odpowiednie postępowanie, a podmiotom będą postawione zarzuty. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy, a kierownictwu odpowiedzialnemu za zawarcie zmowy grozi grzywna w wysokości nawet 2 mln zł.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA