Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że spółka Empire Brands mogła dopuścić się złamania prawa antymonopolowego.

Pexels.com

W związku z podejrzeniem o złamanie prawa pracownicy UOKiK przeprowadzili przeszukanie w siedzibie spółki Empire Brands. Odbyło się ono w ramach postępowania wyjaśniającego, mającego sprawdzić, czy współpraca między producentem a detalicznymi sprzedawcami karmy marki Empire dla psów i kotów może mieć charakter porozumienia ograniczającego konkurencję.

– Z informacji, które posiadaliśmy przed przeszukaniem wynikało, że spółka Empire Brands może narzucać detalistom ceny odsprzedaży karmy. Takie działanie byłoby naruszeniem prawa konkurencji i pozbawiało konsumentów możliwości zakupu produktów taniej, niż po odgórnie narzuconych stawkach – wyjaśnił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. – Dlatego po uzyskaniu stosownej zgody sądu przeprowadziliśmy przeszukanie w siedzibie producenta karmy. Analizujemy zebrany materiał – dodał prezes Chróstny.

UOKiK przypomniał, że w przeszłości już przyglądał się praktykom producentów karmy dla zwierząt, a w 2013 r. wydał decyzję w sprawie zmowy spółki Royal Canin z dystrybutorami.

Jeśli zebrany przez pracowników UOKiK materiał potwierdzi podejrzenia, to przeciwko Empire Brands zostanie wszczęte odpowiednie postępowanie, a podmiotom będą postawione zarzuty. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy, a kierownictwu odpowiedzialnemu za zawarcie zmowy grozi grzywna w wysokości nawet 2 mln zł.

Poprzedni artykułPaństwo będzie pomagać osobom zagrożonym wykluczeniem
Następny artykułNorwegia zamierza zwiększyć wydobycie gazu