fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesUOKiK przyjrzy się kolejnym sieciom handlowym

UOKiK przyjrzy się kolejnym sieciom handlowym

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy sieci handlowe Dino, Selgros i Żabka mogą wykorzystywać przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych.

Zastrzeżenia prezesa UOKiK budzą niektóre opłaty pobierane od kontrahentów przez sieci: Żabka Polska, Dino Polska oraz Transgourmet Polska – właściciela sieci Selgors Cash & Carry. Sprawdzane usługi polegają na wykonywaniu na rzecz dostawcy rozmaitych świadczeń związanych ze sprzedażą towarów, np. z zakresu marketingu czy logistyki. Sieć pobiera za nie różnego rodzaju opłaty okołosprzedażowe. Wcześniej podobne postępowania prowadzono wobec spółek Carrefour i Auchan Polska.

UOKiK wyjaśnia, że Dino Polska i Transgourmet Polska pobierają od dostawców produktów rolno-spożywczych opłaty za transport produktów z magazynów centralnych sieci do jej poszczególnych sklepów, podczas gdy centralny system dystrybucji towarów jest nieodłączną częścią modelu biznesowego sieci handlowych, więc koszty jego organizacji powinny one ponosić we własnym zakresie. Właśnie dlatego każde dodatkowe opłaty logistyczne mogą być uznane za nieuzasadnione obciążenie dla kontrahentów.

– Niedopuszczalna jest sytuacja, w której dostawcy muszą płacić za czynności, które stanowią integralną część działalności sieci lub nie wiedzą, jakie konkretne działania będą realizowane przez większego kontrahenta na ich rzecz – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny. – Takie praktyki mogą stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Sprawdzamy, czy właśnie tak jest w przypadku Żabka Polska, Dino Polska i Transgourmet Polska – dodał prezes Chróstny.

UOKiK podkreślił, że postępowania wyjaśniające toczą się w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom, ale jeśli w ich trakcie okaże się, że praktyki firm stanowią nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej, to wówczas mogą zostać im postawione zarzuty, za które grozi kara w wysokości do 3 procent rocznego obrotu.

UOKiK przygląda się francuskim sieciom handlowym

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA