Konsumenci biorący kredyty hipoteczne powinni mieć na uwadze m.in. ryzyko wzrostu stóp procentowych i w związku z tym także wzrostu oprocentowania – ocenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który stworzył specjalny kalkulator zmiany oprocentowania. Dzięki temu narzędziu można sprawdzić, jak w takich przypadkach może wzrosnąć rata kredytu.

Stopy procentowe wpływają bezpośrednio na oprocentowanie kredytów. Obecnie główna stopa referencyjna jest na rekordowo niskim poziomie i wynosi 0,1 proc., podczas gdy np. w marcu 2015 r. było to 1,5 proc., a w styczniu 2013 r. aż 4 proc.

– Niskie stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytów, ale niosą za sobą ryzyko – gdy wzrosną, konsumenci będą płacić wyższe raty. Zdecydowana większość kredytów opiera się na zmiennym oprocentowaniu, co oznacza, że wraz ze zmianą stóp oprocentowania zmianom podlega również wysokość raty kredytu – wyjaśnia prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Stworzony przez UOKiK kalkulator pozwala na samodzielne sprawdzenie orientacyjnej wysokości rat dla różnych stawek oprocentowania. W praktyce wystarczy wpisanie parametrów swojego kredytu (m.in. kwota do spłaty i wysokość rat), by potem zobaczyć różne warianty w przypadku wzrostu oprocentowania od 0,5 pkt proc. do 5 pkt proc.

– Apeluję do kredytobiorców, aby przygotowali się na ewentualne wyższe raty – warto już teraz orientacyjnie policzyć, ile mogłyby one wynosić. Zachęcam do korzystania z przygotowanego przez nas kalkulatora finansowego. Osoby, które dopiero chcą się starać o kredyt hipoteczny, powinny bardzo dokładnie zapoznać się z wyliczeniami banku, które przedstawiają symulację wzrostu raty – dodaje Chróstny.

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytów hipotecznych można znaleźć TUTAJ.

Poprzedni artykułPrzyszłość handlu jest w internecie?
Następny artykułRzecznik Finansowy: Można odzyskać pieniądze przelane na zły rachunek