fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaKrajUOKiK surowo karze za zatory płatnicze

UOKiK surowo karze za zatory płatnicze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za zatory płatnicze nałożył dwie kary w łącznej wysokości ponad 650 tys. zł.

Ukarani zostali: producent wód mineralnych Bewa oraz właściciel sklepów z farbami – spółka Zacisze. Przeprowadzone przez UOKiK postępowanie wykazało, że wysokość wygenerowanych przez obie spółki zatorów płatniczych wynosiła odpowiednio 75 mln i 25 mln zł. W efekcie, kara na spółkę Bewa wyniosła 567 tys. zł, a na spółkę Zacisze – 101 tys. zł.

– Nasze działania są wymierzone w podmioty, które wykorzystują swoją pozycję do nieterminowego płacenia kontrahentom za dostarczone towary lub wykonane usługi. Chcemy chronić przedsiębiorców, którzy postawieni w sytuacji braku otrzymania zapłaty od kontrahenta borykają się z utrzymaniem płynności finansowej i ponoszą konsekwencje takich opóźnień. Eliminowanie zatorów płatniczych jest jednym z naszych priorytetów – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Urząd w komunikacie prasowym wyjaśnił, że zgodnie z przepisami wysokość kary administracyjnej obliczana jest według wzoru i oprócz wysokości niezapłaconych w terminie świadczeń pieniężnych, zależy również od obowiązujących w momencie wydania decyzji odsetek ustawowych za opóźnienia w transakcjach handlowych oraz od długości samego opóźnienia. Wysokość kary ma odzwierciedlać korzyści, jakie konkretny przedsiębiorca uzyskał przez tworzenie zatorów płatniczych.

UOKiK podkreślił, że wydał również trzy decyzje, w których odstąpił od wymierzenia kary pieniężnej. Dotyczy to postępowań wobec: Fresh Logistics Polska z Robakowa (woj. wielkopolskie) – spółki wyspecjalizowanej w obsłudze logistycznej świeżych produktów; PEKAES z siedzibą w Błoniu (woj. mazowieckie) – podmiotu z branży transportu, spedycji i logistyki oraz Przedsiębiorstwa Handlowego Alfa-Electro z Katowic – dystrybutora artykułów elektrotechnicznych dla profesjonalistów. Choć spółki te generowały zatory płatnicze, to Urząd ich nie ukarał, bowiem w badanym okresie suma świadczeń pieniężnych otrzymanych przez firmy po terminie przewyższała wygenerowany przez nie zator płatniczy.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA