fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaKrajUOKiK surowo karze za zatory płatnicze

UOKiK surowo karze za zatory płatnicze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za zatory płatnicze nałożył dwie kary w łącznej wysokości ponad 650 tys. zł.

Ukarani zostali: producent wód mineralnych Bewa oraz właściciel sklepów z farbami – spółka Zacisze. Przeprowadzone przez UOKiK postępowanie wykazało, że wysokość wygenerowanych przez obie spółki zatorów płatniczych wynosiła odpowiednio 75 mln i 25 mln zł. W efekcie, kara na spółkę Bewa wyniosła 567 tys. zł, a na spółkę Zacisze – 101 tys. zł.

– Nasze działania są wymierzone w podmioty, które wykorzystują swoją pozycję do nieterminowego płacenia kontrahentom za dostarczone towary lub wykonane usługi. Chcemy chronić przedsiębiorców, którzy postawieni w sytuacji braku otrzymania zapłaty od kontrahenta borykają się z utrzymaniem płynności finansowej i ponoszą konsekwencje takich opóźnień. Eliminowanie zatorów płatniczych jest jednym z naszych priorytetów – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Urząd w komunikacie prasowym wyjaśnił, że zgodnie z przepisami wysokość kary administracyjnej obliczana jest według wzoru i oprócz wysokości niezapłaconych w terminie świadczeń pieniężnych, zależy również od obowiązujących w momencie wydania decyzji odsetek ustawowych za opóźnienia w transakcjach handlowych oraz od długości samego opóźnienia. Wysokość kary ma odzwierciedlać korzyści, jakie konkretny przedsiębiorca uzyskał przez tworzenie zatorów płatniczych.

UOKiK podkreślił, że wydał również trzy decyzje, w których odstąpił od wymierzenia kary pieniężnej. Dotyczy to postępowań wobec: Fresh Logistics Polska z Robakowa (woj. wielkopolskie) – spółki wyspecjalizowanej w obsłudze logistycznej świeżych produktów; PEKAES z siedzibą w Błoniu (woj. mazowieckie) – podmiotu z branży transportu, spedycji i logistyki oraz Przedsiębiorstwa Handlowego Alfa-Electro z Katowic – dystrybutora artykułów elektrotechnicznych dla profesjonalistów. Choć spółki te generowały zatory płatnicze, to Urząd ich nie ukarał, bowiem w badanym okresie suma świadczeń pieniężnych otrzymanych przez firmy po terminie przewyższała wygenerowany przez nie zator płatniczy.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA