fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKrajUOKiK surowo ukarał znaną sieć marketów

UOKiK surowo ukarał znaną sieć marketów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył surową karę na Auchan Polska za działania na szkodę swoich dostawców.

UOKiK nałożył przeszło 87 mln złotych kary na Auchan Polska za działania na szkodę dostawców produktów rolno-spożywczych. Chodzi o pobieranie od swoich kontrahentów opłat za transport produktów z magazynów centralnych do sklepów sieci Auchan.

Według założeń producenci nabiału, wędlin, owoców i innych produktów spożywczych powinni ponosić koszty dostarczenia ich do magazynów Auchan, a od tego momentu to sieć handlowa staje się właścicielem tych towarów i samodzielnie decyduje o ich dystrybucji do poszczególnych sklepów. Mowa tutaj o wszelkich kosztach logistycznych. Auchan jednak też dostawców produktów obarczał kosztami za transporty między swoimi magazynami.

Centralny transport towarów polepsza pozycję sieci handlowej. Nie jest zatem dodatkową usługą, za którą powinien płacić dostawca, a podstawowym elementem modelu biznesu sieci handlowych. Dlatego niedopuszczalne jest pobieranie opłat za transport towarów z głównego magazynu do sklepów sieci. To finansowanie własnej działalności kosztem dostawców. Za takie działanie nałożyłem ponad 87 mln zł kary na właściciela sieci Auchan

– wskazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Według prezesa UOKiK praktyki Auchan wobec dostawców były nieuczciwym wykorzystywaniem przewagi kontraktowej wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. W związku z tym spółka musi zapłacić karę, a także zaprzestać kwestionowanej praktyki. Wydana decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu. UOKiK sprawdza, czy podobnych praktyk nie stosuje Carrefour Polska.

Źródło: UOKiK
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA