fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesUOKiK walczy z nieuczciwymi przewagami kontraktowymi

UOKiK walczy z nieuczciwymi przewagami kontraktowymi

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol.

UOKiK ma podejrzenia, że spółdzielnia nieuczciwie wykorzystuje swoją pozycję i przewagę kontraktową wobec mniejszych dostawców. Mlekpol należy do największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w naszym kraju.

Model biznesowy Mlekpolu polega na skupowaniu mleka od producentów rolnych, którzy są jednocześnie członkami spółdzielni. UOKiK tłumaczy, że współpraca między podmiotami działa na podstawie niekorzystnych dla dostawców umów kontraktacyjnych, bo strony działają w oparciu o przygotowany wzór umowy i pojedynczy dostawcy nie mogą wpływać na jej treść.

– Od publikacji raportu UOKiK w 2018 roku wiadomo, jak powinny wyglądać prawidłowe umowy przetwórców mleka z dostawcami. Niestety, przeprowadzona analiza praktyk stosowanych przez Mlekpol wskazuje, że spółdzielnia mogła w nieuczciwy sposób wykorzystywać swoją przewagę kontraktową. Umowa opracowana przez Mlekpol zawierała liczne postanowienia niekorzystne dla kontrahentów, mogło to zaburzać stabilność warunków działania hodowców oraz naruszać ich interesy ekonomiczne – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W związku z powyższym UOKiK postawił Mlekpolowi zarzuty wykorzystania nieuczciwej przewagi kontraktowej. Kwestionowane praktyki mówią o możliwości jednostronnej zmiany cennika skupu mleka, również z mocą wsteczną, utrudnionym dostępie dostawcy do pełnej informacji o warunkach realizacji uowy, niejasnych zasadach stosowania kar, obniżaniu cen na pełnowartościowe mleko w okresie wypowiedzenia umowy czy choćby o braku możliwości zwolnienia producenta z obowiązku dostawy mleka w przypadku wystąpienia okoliczności od niego niezależnych (np. wypadku lub trudnych warunków atmosferycznych). Sam Mlekpol ma natomiast prawo nieodebrania mleka w razie wystąpienia siły wyższej.

Mlekpolowi grozi kara w wysokości do 3 proc. rocznego obrotu.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

Lean Manufacturing wyeliminuje marnotrawstwo w firmach [WYWIAD]

Lean Manufacturing to zmiana sposobu myślenia i stylu zarządzania przedsiębiorstwem, to metodyka ciągłego doskonalenia. Decyzja o wejściu na drogę Lean może przynieść firmie wiele korzyści – mówi Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
5 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA