fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesUOKiK walczy z nieuczciwymi przewagami kontraktowymi

UOKiK walczy z nieuczciwymi przewagami kontraktowymi

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol.

UOKiK ma podejrzenia, że spółdzielnia nieuczciwie wykorzystuje swoją pozycję i przewagę kontraktową wobec mniejszych dostawców. Mlekpol należy do największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w naszym kraju.

Model biznesowy Mlekpolu polega na skupowaniu mleka od producentów rolnych, którzy są jednocześnie członkami spółdzielni. UOKiK tłumaczy, że współpraca między podmiotami działa na podstawie niekorzystnych dla dostawców umów kontraktacyjnych, bo strony działają w oparciu o przygotowany wzór umowy i pojedynczy dostawcy nie mogą wpływać na jej treść.

– Od publikacji raportu UOKiK w 2018 roku wiadomo, jak powinny wyglądać prawidłowe umowy przetwórców mleka z dostawcami. Niestety, przeprowadzona analiza praktyk stosowanych przez Mlekpol wskazuje, że spółdzielnia mogła w nieuczciwy sposób wykorzystywać swoją przewagę kontraktową. Umowa opracowana przez Mlekpol zawierała liczne postanowienia niekorzystne dla kontrahentów, mogło to zaburzać stabilność warunków działania hodowców oraz naruszać ich interesy ekonomiczne – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W związku z powyższym UOKiK postawił Mlekpolowi zarzuty wykorzystania nieuczciwej przewagi kontraktowej. Kwestionowane praktyki mówią o możliwości jednostronnej zmiany cennika skupu mleka, również z mocą wsteczną, utrudnionym dostępie dostawcy do pełnej informacji o warunkach realizacji uowy, niejasnych zasadach stosowania kar, obniżaniu cen na pełnowartościowe mleko w okresie wypowiedzenia umowy czy choćby o braku możliwości zwolnienia producenta z obowiązku dostawy mleka w przypadku wystąpienia okoliczności od niego niezależnych (np. wypadku lub trudnych warunków atmosferycznych). Sam Mlekpol ma natomiast prawo nieodebrania mleka w razie wystąpienia siły wyższej.

Mlekpolowi grozi kara w wysokości do 3 proc. rocznego obrotu.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA