fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaFinanseUOKiK walczy z zatorami płatniczymi

UOKiK walczy z zatorami płatniczymi

Od początku 2023 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na przedsiębiorców ponad 30 mln złotych kar w sprawach zatorów płatniczych.

Od początku 2023 roku UOKiK wydał 50 decyzji w sprawach zatorów płatniczych, a łączna kwota nałożonych kar przekroczyła 33 mln złotych. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy ukarano dziesięć spółek na kwotę rzędu 13 mln złotych.

Walka UOKiK z zatorami płatniczymi to nie tylko kary finansowe, ale też działania miękkie, polegające na informowaniu przedsiębiorców o dostrzeżonych nieprawidłowościach i konieczności poprawy dyscypliny płatniczej. Takie pisma otrzymało w 2023 roku ponad 100 podmiotów, które w odpowiedzi wskazało na okoliczności mogące się przyczynić do zaistniałych nieprawidłowości, a niektórzy zadeklarowali niezwłoczny przegląd procedur i podjęcie działań mających poprawić dyscyplinę płatniczą.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy najwyższą karę nałożono na AmRest – ponad 3,2 mln złotych. Kolejne firmy z najwyższymi karami to Boryszew (2,8 mln złotych) oraz Brembo Poland (1,8 mln złotych).

Wśród ukaranych przez nas przedsiębiorców znajdują się duże i znane podmioty, które powinny być wzorem rzetelnego rozliczania się z dostawcami. Zwłaszcza najwięksi przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że generując zatory płatnicze zaburzają sprawne funkcjonowanie gospodarki, narażając siebie na sankcje finansowe. W oparciu o nowe przepisy kary będą jeszcze wyższe niż dotychczas

– powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK zidentyfikował również 10 spółek, w których co prawda zaistniały zatory płatnicze, ale wystąpiły u nich przesłanki pozwalające na odstąpienie od wymierzenia sankcji pieniężnej i zastosowanie jedynie pouczenia. Mowa tu na przykład o spółkach Strabag, Tele-Fonika Kable lub Budimex.

Źródło: UOKiK
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA