fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseUOKiK walczy z zatorami płatniczymi

UOKiK walczy z zatorami płatniczymi

Od początku 2023 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na przedsiębiorców ponad 30 mln złotych kar w sprawach zatorów płatniczych.

Od początku 2023 roku UOKiK wydał 50 decyzji w sprawach zatorów płatniczych, a łączna kwota nałożonych kar przekroczyła 33 mln złotych. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy ukarano dziesięć spółek na kwotę rzędu 13 mln złotych.

Walka UOKiK z zatorami płatniczymi to nie tylko kary finansowe, ale też działania miękkie, polegające na informowaniu przedsiębiorców o dostrzeżonych nieprawidłowościach i konieczności poprawy dyscypliny płatniczej. Takie pisma otrzymało w 2023 roku ponad 100 podmiotów, które w odpowiedzi wskazało na okoliczności mogące się przyczynić do zaistniałych nieprawidłowości, a niektórzy zadeklarowali niezwłoczny przegląd procedur i podjęcie działań mających poprawić dyscyplinę płatniczą.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy najwyższą karę nałożono na AmRest – ponad 3,2 mln złotych. Kolejne firmy z najwyższymi karami to Boryszew (2,8 mln złotych) oraz Brembo Poland (1,8 mln złotych).

Wśród ukaranych przez nas przedsiębiorców znajdują się duże i znane podmioty, które powinny być wzorem rzetelnego rozliczania się z dostawcami. Zwłaszcza najwięksi przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że generując zatory płatnicze zaburzają sprawne funkcjonowanie gospodarki, narażając siebie na sankcje finansowe. W oparciu o nowe przepisy kary będą jeszcze wyższe niż dotychczas

– powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK zidentyfikował również 10 spółek, w których co prawda zaistniały zatory płatnicze, ale wystąpiły u nich przesłanki pozwalające na odstąpienie od wymierzenia sankcji pieniężnej i zastosowanie jedynie pouczenia. Mowa tu na przykład o spółkach Strabag, Tele-Fonika Kable lub Budimex.

Źródło: UOKiK
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA