Od początku 2023 roku UOKiK wydał 50 decyzji w sprawach zatorów płatniczych, a łączna kwota nałożonych kar przekroczyła 33 mln złotych. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy ukarano dziesięć spółek na kwotę rzędu 13 mln złotych.
Walka UOKiK z zatorami płatniczymi to nie tylko kary finansowe, ale też działania miękkie, polegające na informowaniu przedsiębiorców o dostrzeżonych nieprawidłowościach i konieczności poprawy dyscypliny płatniczej. Takie pisma otrzymało w 2023 roku ponad 100 podmiotów, które w odpowiedzi wskazało na okoliczności mogące się przyczynić do zaistniałych nieprawidłowości, a niektórzy zadeklarowali niezwłoczny przegląd procedur i podjęcie działań mających poprawić dyscyplinę płatniczą.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy najwyższą karę nałożono na AmRest – ponad 3,2 mln złotych. Kolejne firmy z najwyższymi karami to Boryszew (2,8 mln złotych) oraz Brembo Poland (1,8 mln złotych).
Wśród ukaranych przez nas przedsiębiorców znajdują się duże i znane podmioty, które powinny być wzorem rzetelnego rozliczania się z dostawcami. Zwłaszcza najwięksi przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że generując zatory płatnicze zaburzają sprawne funkcjonowanie gospodarki, narażając siebie na sankcje finansowe. W oparciu o nowe przepisy kary będą jeszcze wyższe niż dotychczas
– powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
UOKiK zidentyfikował również 10 spółek, w których co prawda zaistniały zatory płatnicze, ale wystąpiły u nich przesłanki pozwalające na odstąpienie od wymierzenia sankcji pieniężnej i zastosowanie jedynie pouczenia. Mowa tu na przykład o spółkach Strabag, Tele-Fonika Kable lub Budimex.