Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie w sprawie zmowy przetargowej przy budowie elementów infrastruktury sieci elektroenergetycznych.

UOKiK poinformował, że postawił zarzuty zawarcia zmowy przetargowej siedmiu przedsiębiorcom. Urząd podejrzewa, że mogli oni w niedozwolony sposób uzyskać zamówienia na budowę lub przebudowę elementów infrastruktury sieci elektroenergetycznych.

Postawione zarzuty dotyczą 11 przetargów z 2017 r. zorganizowanych przez spółkę PGE Dystrybucja. Według urzędu przedsiębiorcy mogli dzielić między sobą poszczególne postępowania przetargowe, ustalając wcześniej, który uczestnik aukcji ma wygrać, a który składać tylko pozorne oferty.

– Uzgadnianie między sobą ofert w przetargach i ustalanie, który z przedsiębiorców wygra, jest złamaniem prawa. Dlatego wszcząłem postępowanie wobec siedmiu podmiotów, które mogły w niedozwolony sposób uzyskać zamówienia publiczne. Ich łączna wartość wyniosła ok. 9 mln zł – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny. –Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję przedsiębiorcom grożą kary w wysokości do 10 proc. ich rocznego obrotu. Warto również podkreślić, że ta sprawa jest efektem współpracy pomiędzy UOKiK a organami ścigania — dodał.

UOKiK ujawnił listę firm, wobec których prowadzone jest postępowanie. Są to: EnergoTech z Lublina, ZPUE z Włoszczowy, Przedsiębiorstwo Techniczno-Usługowe Elektra z Lublina, Ekto z Zaścianek, Elmo z Żelkowa – Kolonii, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Farad” z Józefowa oraz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Kurpiewski” z Łomży.

Poprzedni artykułPrzedsiębiorcy nadal ostrożni, więc mniej zatrudniają
Następny artykułPolacy nie wiedzą, jakie dostaną emerytury