fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumUOKiK wziął na celownik Allegro

UOKiK wziął na celownik Allegro

Według Urzędu Allegro wykorzystywało pozycję domunującą, a jest to niezgodne z prawem antymonopolowym. Przedstawiciele UOKiK informowali o licznych skargach, jakie wpływały w tej sprawie. Przed wszczęciem postępowania przeciwko firmie przeprowadzono 30-miesięczne postępowanie wyjaśniające. UOKiK dokonał także przeszukania siedziby Allegro.

Prezes UOKiK Marek Niechciał informował, że zarzuty dotyczą wykorzystania sytucaji, w której platforma pełni jednocześnie rolę placu rynkowego i prowadzi własny sklep.

– Jeśli ma wiedzę, której inni nie mają i potrafi ją wykorzystać, to jest w lepszej sytuacji konkurencyjnej niż inni sprzedawcy. A ma do niej dostęp, bo jest organizatorem tego rynku – powiedział Niechciał.

Chodzi o wykorzystywanie informacji dotyczących funkcjonowania platformy (np. algorytmu trafności), do których dostępu nie mają inni sprzedawcy. Pozwala to lepiej pozycjonować własne oferty w wynikach wyszukiwania. Poza tym, według UOKiK, sklep Allegro korzystał z niedostępnych dla innych sklepów funkcji (np. banery dostępne tylko dla sklepu Allegro). Według przedstawicieli UOKiK sprawa jest precedensowa, co może wydłużyć postępowanie, dlatego nie wiadomo, kiedy Urząd wyda decyzję.

Allegro odpiera zarzuty. Rzecznik firmy Paweł Klimiuk mówi, że na Allegro działalność prowadzi 140 tys. firm, a uruchomiony w 2016 roku Oficjalny Sklep Allegro jest tylko jednym z nich, a jego obroty nie przekraczają 1% obrotów na platformie.

– Trudno się zgodzić, że ten 1-procentowy udział jest w jakiś sposób zaburzający konkurencję. Klienci mają szereg narzędzi, które umożliwiają dowolne przeglądanie ofert. Tak samo sprzedawcy mają bardzo dużo różnych narzędzi, które umożliwiają im konkurowanie między sobą o uwagę klientów. Będziemy w ramach tego postępowania starali się przekonać Urząd do słuszności naszej opinii – powiedział Klimiuk.

Rzecznik Allegro zadeklarował, że firma będzie w pełni współpracować z UOKiK. Maksymalna kara, jaką może w związku ze sprawą otrzymać Allegro, wynosi 10% rocznych obrotów.

JS/Bankier.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA