fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatUpadek Evergrande może zatrząść światowym rynkiem finansowym

Upadek Evergrande może zatrząść światowym rynkiem finansowym

Chiński gigant rynku nieruchomości Evergrande ma ponad 300 mld dolarów długu i został uznany za niewypłacalnego. Jego upadek może zatrząść chińskim rynkiem finansowym i być odczuwalny na całym świecie. Według ekspertów los firmy jest teraz w rękach chińskich władz, a te w ostatnich latach niechętnie ratowały padających deweloperów.

Ewentualne bankructwo drugiego pod względem wielkości dewelopera Chin może wpłynąć na ponad 3,8 mln miejsc pracy, w tym na ponad 160 tys. osób zatrudnionych w samej firmie. Koncern posiada też 800 nieukończonych nieruchomości, na które czeka 1,6 mln ludzi. Mogą oni stracić wpłacone kaucje.

W grudniu Evergrande, określany jako najbardziej zadłużona firma świata, nie wypłacił międzynarodowym inwestorom należnych odsetek w wysokości 1,2 mld dolarów. W konsekwencji firma ratingowa Fitch ogłosiła jego niewypłacalność. Przetrwanie chińskiego giganta stanęło pod ogromnym znakiem zapytania.

Jego upadek mógłby mieć dalekosiężne konsekwencje dla chińskiego systemu finansowego. Oznaczałby kłopoty dla setek podwykonawców współpracujących z Evergrande w projektach budowlanych. Według mediów firma jest winna pieniądze 128 chińskim bankom i 121 innym instytucjom. W przypadku jej bankructwa mogłoby dojść do zapaści kredytowej w Chinach – oceniają eksperci.

Niektórzy analitycy sądzą, że Evergrande jest „zbyt wielki, by upaść”. Ich zdaniem nie pozwolą na to chińskie władze, które obawiają się wpływu bankructwa na gospodarkę i stabilność społeczną. Inni zwracają jednak uwagę, że w ostatnich latach Pekin nie pomagał upadającym firmom równie chętnie, co dawniej. W tym roku co najmniej 11 deweloperów nie spłaciło należnych odsetek.

Możliwość pełnego bailoutu Evergrande od dawna uznawana jest za mało prawdopodobną, ponieważ mogłoby to dać zły przykład innym zadłużonym firmom. Taką perspektywę dodatkowo oddalił ją w grudniu szef chińskiego banku centralnego Yi Gang, gdy oświadczył, że z Evergrande należy postąpić w sposób rynkowy – zwraca uwagę agencja Bloomberga.

Założony w 1996 roku Evergrande (po chińsku Heng Da) dynamicznie rósł na fali boomu w chińskim sektorze nieruchomości. Ale nie poprzestał na tej branży – sprzedawał między innymi butelkowaną wodę i kupił jeden z największych klubów piłkarskich Chin, kantoński Guangzhou FC. Inwestował też w sektory promowane przez chińskie władze, w tym elektromobilność i tradycyjną chińską medycynę.

Jednak razem z firmą rosły również jej długi, którymi Evergrande napędzał swoją nieskrępowaną ekspansję. Pod koniec czerwca wynosiły one około 306 mld dolarów, czyli równowartość 2 proc. chińskiego PKB, w tym blisko 20 mld dolarów w niespłaconych obligacjach na rynku offshore, o które dopominają się zagraniczni inwestorzy.

Według ekspertów problemy firmy wynikają w dużej mierze ze zmiany podejścia chińskich władz do zarządzania gospodarką. Ograniczenie ryzyka systemowego i zmniejszenie długu stało się w ostatnich latach jednym z kluczowych celów polityki gospodarczej Pekinu. Władze narzuciły Evergrande limity zadłużenia, co zbiegło się w czasie ze spowolnieniem na rynku nieruchomości i w całej gospodarce.

Założyciel Evergradne, miliarder Xu Jiayin (znany również jako Hui Ka-yan), miał kiedyś prywatny majątek wyceniany na ponad 42 mld dolarów i według magazynu „Forbes” znajdował się na szczycie listy najbogatszych ludzi w Azji. Większość tej fortuny stracił z powodu problemów Evergrande, ale wciąż posiada aktywa warte ponad 10 mld dolarów – podała BBC.

Xu od 35 lat jest członkiem KPCh i ma kontakty w najwyższym kierownictwie partii, które według dziennika „New York Times” prawdopodobnie podnosiły jego wiarygodność w oczach pożyczkodawców. Jest członkiem Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin, najwyższego organu doradczego KPCh. „Ostatecznie te więzi polityczne nie wystarczyły, by uniknąć niewypłacalności” – ocenił Bloomberg.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA