fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatUpadek hiszpańskiej gospodarki

Upadek hiszpańskiej gospodarki

Największy problem polega na tym, że niewiele zrobiono w kraju, a oczekuje się jedynie bezwarunkowej pomocy ze strony UE - pisze Francisco Marhuenda w "La Razon". .

Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące hiszpańskiej gospodarki są katastrofalne. Było oczywiste, że recesja w kształcie litery V nie będzie możliwa, ani teoria lampy Aladyna autorstwa José Luisa Escrivy (wskaźnik MACD). Premier Pedro Sánchez opisał „ponury horyzont” odczuwalny jako największy spadek wśród głównych gospodarek światowych. Jest to spadek o 12,8% PKB, deficytu o 13,9% i długu publicznego o 124,1%. Trzeba przyznać, że wielu Hiszpanów jest jednak nieco bardziej pesymistycznych, ponieważ potrzeby finansowe są ogromne, a polityka rządu opiera się na sprzyjaniu większemu zadłużeniu przedsiębiorstw i rodzin.

Prognozowanie jest zawsze wróżeniem z fusów, dlatego nigdy nie powinno się przestać powtarzać, że ekonomia nie jest nauką ścisłą. Ekonomiści byli zwykle prawnikami, historykami i filozofami. Stare szkoły biznesu nie tak dawno temu przekształcono w kierunki ekonomiczne. Pewność zawsze odnajdujemy w późniejszej analizie wydarzeń, typowej dla historyków, podczas gdy przewidywanie jest raczej dobrowolnym ćwiczeniem.

Na pewno wszyscy zdawali sobie sprawę, że bezprecedensowy paraliż gospodarki przez kilka miesięcy będzie katastrofą. Różne instytucje jedynie potwierdzają to, co oczywiste – nadchodzi intensywny wybuch, który prowadzi kolejnego stanu alarmowego. W takim przypadku powstały scenariusz spowodowałby spektakularny wzrost długu publicznego, z którym Bank Centralny może mieć ogromne problemy, biorąc pod uwagę jego ograniczenia prawne. Ogromny zakup obligacji pozwolił Hiszpanii nie przeżywać kryzysu zadłużeniowego i związanego z nim gwałtownego wzrostu ryzyka. Prawdą jest, że czegoś się nauczono. Tworzona jest rezerwa strategiczna, która zapobiegnie niedoborowi urządzeń medycznych, które są obecnie niezbędne. Zadłużenie w spółkach spowoduje, że wiele poniesie straty, a wszyscy będą musieli ograniczyć swoje możliwości inwestycyjne i wypłatę dywidend. Do tego dochodzi spadek konsumpcji, spektakularna utrata dochodów zapewnianych przez ponad 80 milionów zagranicznych turystów oraz spadek zdolności eksportowych.

Ta ponura sytuacja spowodowała konieczność zalania gospodarki pieniędzmi i dokonania ważnych reform. Problem polega na tym, że niewiele zrobiono i rząd Hiszpanii oczekuje teraz jedynie bezwarunkowej pomocy ze strony UE.

Źródło: Francisco Marhuenda/La Razon

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.