fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatUpadek hiszpańskiej gospodarki

Upadek hiszpańskiej gospodarki

Największy problem polega na tym, że niewiele zrobiono w kraju, a oczekuje się jedynie bezwarunkowej pomocy ze strony UE - pisze Francisco Marhuenda w "La Razon". .

Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące hiszpańskiej gospodarki są katastrofalne. Było oczywiste, że recesja w kształcie litery V nie będzie możliwa, ani teoria lampy Aladyna autorstwa José Luisa Escrivy (wskaźnik MACD). Premier Pedro Sánchez opisał „ponury horyzont” odczuwalny jako największy spadek wśród głównych gospodarek światowych. Jest to spadek o 12,8% PKB, deficytu o 13,9% i długu publicznego o 124,1%. Trzeba przyznać, że wielu Hiszpanów jest jednak nieco bardziej pesymistycznych, ponieważ potrzeby finansowe są ogromne, a polityka rządu opiera się na sprzyjaniu większemu zadłużeniu przedsiębiorstw i rodzin.

Prognozowanie jest zawsze wróżeniem z fusów, dlatego nigdy nie powinno się przestać powtarzać, że ekonomia nie jest nauką ścisłą. Ekonomiści byli zwykle prawnikami, historykami i filozofami. Stare szkoły biznesu nie tak dawno temu przekształcono w kierunki ekonomiczne. Pewność zawsze odnajdujemy w późniejszej analizie wydarzeń, typowej dla historyków, podczas gdy przewidywanie jest raczej dobrowolnym ćwiczeniem.

Na pewno wszyscy zdawali sobie sprawę, że bezprecedensowy paraliż gospodarki przez kilka miesięcy będzie katastrofą. Różne instytucje jedynie potwierdzają to, co oczywiste – nadchodzi intensywny wybuch, który prowadzi kolejnego stanu alarmowego. W takim przypadku powstały scenariusz spowodowałby spektakularny wzrost długu publicznego, z którym Bank Centralny może mieć ogromne problemy, biorąc pod uwagę jego ograniczenia prawne. Ogromny zakup obligacji pozwolił Hiszpanii nie przeżywać kryzysu zadłużeniowego i związanego z nim gwałtownego wzrostu ryzyka. Prawdą jest, że czegoś się nauczono. Tworzona jest rezerwa strategiczna, która zapobiegnie niedoborowi urządzeń medycznych, które są obecnie niezbędne. Zadłużenie w spółkach spowoduje, że wiele poniesie straty, a wszyscy będą musieli ograniczyć swoje możliwości inwestycyjne i wypłatę dywidend. Do tego dochodzi spadek konsumpcji, spektakularna utrata dochodów zapewnianych przez ponad 80 milionów zagranicznych turystów oraz spadek zdolności eksportowych.

Ta ponura sytuacja spowodowała konieczność zalania gospodarki pieniędzmi i dokonania ważnych reform. Problem polega na tym, że niewiele zrobiono i rząd Hiszpanii oczekuje teraz jedynie bezwarunkowej pomocy ze strony UE.

Źródło: Francisco Marhuenda/La Razon

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA