fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaURE pozytywnie ocenia propozycje tarczy antyinflacyjnej

URE pozytywnie ocenia propozycje tarczy antyinflacyjnej

– Z punktu w widzenia regulatora rozwiązania są dobre, w dobrym kierunku, bo nie ingerują bezpośrednio w rynek, a dają realny efekt dla odbiorców w gospodarstwach domowych – powiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin w rozmowie z WP, komentując przedstawioną w czwartek tzw. tarczę antyinflacyjną.

Wśród zaproponowanych przez rząd rozwiązań znalazły się m. in. obniżka VAT na trzy miesiące na energię elektryczną do 5 proc. i na gaz do 8 proc., czasowe zwolnienie z akcyzy na energię elektryczną z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh dla gospodarstw domowych, obniżenie akcyzy na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE.

Prezes URE poinformował, że do obliczenia wpływu tych propozycji na rachunki potrzebne będą szczegółowe regulacje prawne. Wskazał, że akcyza jest elementem kosztów uwzględnianych przy kalkulacji taryfy na sprzedaż energii. Ocenił jednak, że propozycje nie zmieniają trwającego proces zatwierdzania taryf na 2022 rok.

– Jeśli przepisy pojawią się do 17 grudnia, będziemy mogli je uwzględnić w aktualnych postępowaniach taryfowych. Gdyby się tak nie stało, nic nie stoi na przeszkodzie, by przedsiębiorstwo mogło zmienić taryfę. Mamy też uprawnienie do wezwania przedsiębiorstwa do korekty taryf – powiedział Gawin.

Najpóźniej do 17 grudnia URE chce zakończyć postępowania taryfowe, by nowe taryfy na energię mogły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Prezes URE powtórzył, że skala podwyżki może być dwucyfrowa.

– Jesteśmy na etapie procedowania wniosków, w trakcie postępowań administracyjnych. (…) Wielokrotnie mówiłem, że należy się spodziewać raczej podwyżek dwucyfrowych, a nie jednocyfrowych. One nie będą tylko odzwierciedlać poziomu inflacji – powiedział Gawin.

Dodał, że łączny rachunek odbiorcy w gospodarstwie domowym może wzrosnąć minimum kilkanaście procent.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

„Zielonym” Niemcom kończy się energia. A Polsce?

Niemiecki Federalny Trybunał Obrachunkowy wydał właśnie raport, w którym wyraża poważne obawy, że Niemcom grożą przerwy w dostawie prądu, a może nawet blackout.
4 MIN CZYTANIA

Orlen pozwał dostawcę gazu z USA

Orlen pozwał amerykańskiego eksportera gazu Venture Global LNG, który miał nie respektować warunków zawartej umowy i zawyżać ceny oferowanego surowca.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd zaostrza plan transformacji energetycznej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło Komisji Europejskiej bazowy scenariusz transformacji energetycznej Polski, który zakłada zaostrzenie dotychczasowej tzw. polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA