fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaURE zatwierdził nowe taryfy za gaz i prąd — są szokujące

URE zatwierdził nowe taryfy za gaz i prąd — są szokujące

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zaakceptował nowe taryfy na sprzedaż energii i gazu, co poskutkuje znaczącym wzrostem rachunków dla statystycznego Polaka.

W wyniku zmian od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku dla przeciętnego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wzrośnie o ok. 24 proc. w porównaniu do 2021 r., zaś rachunki za gaz netto gospodarstw domowych w 2022 r. wzrosną o ok. 54 proc.!

Jako powody wzrostu taryf wskazano coraz droższe kontrakty terminowe zawierane na Towarowej Giełdzie Energii (zarówno dla prądu, jak i gazu), a także rosnące w Unii Europejskiej koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które od maja 2019 r. do listopada 2021 r. poszybowały ze 100 do 310 zł za tonę. Poza tym, nowe taryfy dystrybucyjne prądu rosną przez wzrost kosztów prowadzonej działalności operacyjnej i koniecznych inwestycji, a operatorzy ponoszą także koszty zakupu energii na pokrycie strat podczas dystrybucji.

URE podkreślił jednak, że ze względu na obniżoną stawkę podatku VAT ostateczna wysokość rachunków za prąd może być inna niż wskazywana w komunikacie. Podobną uwagę dodano do prognozy ceny gazu. Odbiorcy gazu będą też mogli skorzystać z tzw. dodatków osłonowych. Jedno pozostaje pewne — w przyszłym roku gaz i prąd będą droższe.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA