fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaURE zatwierdził nowe taryfy za gaz i prąd — są szokujące

URE zatwierdził nowe taryfy za gaz i prąd — są szokujące

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zaakceptował nowe taryfy na sprzedaż energii i gazu, co poskutkuje znaczącym wzrostem rachunków dla statystycznego Polaka.

W wyniku zmian od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku dla przeciętnego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wzrośnie o ok. 24 proc. w porównaniu do 2021 r., zaś rachunki za gaz netto gospodarstw domowych w 2022 r. wzrosną o ok. 54 proc.!

Jako powody wzrostu taryf wskazano coraz droższe kontrakty terminowe zawierane na Towarowej Giełdzie Energii (zarówno dla prądu, jak i gazu), a także rosnące w Unii Europejskiej koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które od maja 2019 r. do listopada 2021 r. poszybowały ze 100 do 310 zł za tonę. Poza tym, nowe taryfy dystrybucyjne prądu rosną przez wzrost kosztów prowadzonej działalności operacyjnej i koniecznych inwestycji, a operatorzy ponoszą także koszty zakupu energii na pokrycie strat podczas dystrybucji.

URE podkreślił jednak, że ze względu na obniżoną stawkę podatku VAT ostateczna wysokość rachunków za prąd może być inna niż wskazywana w komunikacie. Podobną uwagę dodano do prognozy ceny gazu. Odbiorcy gazu będą też mogli skorzystać z tzw. dodatków osłonowych. Jedno pozostaje pewne — w przyszłym roku gaz i prąd będą droższe.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA