fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatUrząd likwiduje konkurencję?

Urząd likwiduje konkurencję?

Oficjel Euroholdu, największego bułgarskiego holdingu, oskarżył kilku rumuńskich urzędników o oszustwa, korupcję, pranie pieniędzy i spiskowanie w celu wywołania poważnego kryzysu gospodarczego i politycznego.

Po tym jak rumuński regulator ASF ogłosił niewypłacalność i cofnął licencję największemu w kraju ubezpieczycielowi samochodowemu firmie Euroins, który jest częścią holdingu Eurohold, Asen Hristow, przewodniczący rady nadzorczej Eurohold Bułgaria AD, poinformował opinię publiczną o nieprawidłowościach – podaje serwis EURACTIV.com.

Hristow pokazał grafiki ilustrujące dobrą sytuację Euroholdu. Powiedział, że holding będzie dochodził w sądzie 500 mln euro strat z tytułu utraty inwestycji i poniesionych szkód. Ponadto do tej sumy należy dodać 400 mln euro jako straty FGA, samochodowego funduszu gwarancyjnego oraz oczekiwany wzrost cen reasekuracji. To w sumie 1 mld euro. W tej sytuacji Asen Hristow zagroził, że albo ASF przyznaje się do błędu, wycofa swoją decyzję i zwróci licencję Euroinsowi, albo rumuński podatnik będzie musiał zapłacić 1 mld euro.

– Próbują oszukać całe państwo rumuńskie, ale także wywołać kryzys polityczny. Tak, niektórzy z nich ukończyli studia w Moskwie, ale to już inna sprawa – powiedział Hristow.

Problem polega na tym, że na rumuńskim rynku ubezpieczeń brakuje konkurencji. Po cofnięciu licencji firmie Euroins działa tam zaledwie osiem firm – ubezpieczycieli samochodowych, które sprzedają polisy odpowiedzialności cywilnej. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii jest 200 takich firm, we Włoszech – 178 firm, a w Polsce – 35 firm – podaje w swojej informacji EURACTIV.com.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA