fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatUrząd likwiduje konkurencję?

Urząd likwiduje konkurencję?

Oficjel Euroholdu, największego bułgarskiego holdingu, oskarżył kilku rumuńskich urzędników o oszustwa, korupcję, pranie pieniędzy i spiskowanie w celu wywołania poważnego kryzysu gospodarczego i politycznego.

Po tym jak rumuński regulator ASF ogłosił niewypłacalność i cofnął licencję największemu w kraju ubezpieczycielowi samochodowemu firmie Euroins, który jest częścią holdingu Eurohold, Asen Hristow, przewodniczący rady nadzorczej Eurohold Bułgaria AD, poinformował opinię publiczną o nieprawidłowościach – podaje serwis EURACTIV.com.

Hristow pokazał grafiki ilustrujące dobrą sytuację Euroholdu. Powiedział, że holding będzie dochodził w sądzie 500 mln euro strat z tytułu utraty inwestycji i poniesionych szkód. Ponadto do tej sumy należy dodać 400 mln euro jako straty FGA, samochodowego funduszu gwarancyjnego oraz oczekiwany wzrost cen reasekuracji. To w sumie 1 mld euro. W tej sytuacji Asen Hristow zagroził, że albo ASF przyznaje się do błędu, wycofa swoją decyzję i zwróci licencję Euroinsowi, albo rumuński podatnik będzie musiał zapłacić 1 mld euro.

– Próbują oszukać całe państwo rumuńskie, ale także wywołać kryzys polityczny. Tak, niektórzy z nich ukończyli studia w Moskwie, ale to już inna sprawa – powiedział Hristow.

Problem polega na tym, że na rumuńskim rynku ubezpieczeń brakuje konkurencji. Po cofnięciu licencji firmie Euroins działa tam zaledwie osiem firm – ubezpieczycieli samochodowych, które sprzedają polisy odpowiedzialności cywilnej. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii jest 200 takich firm, we Włoszech – 178 firm, a w Polsce – 35 firm – podaje w swojej informacji EURACTIV.com.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Samorządowiec aresztowany za złote monety

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Sąd zdecydował, że trafi do aresztu na trzy miesiące.
< 1 MIN CZYTANIA