fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaTransportUrzędnicy blokują rozwój kolei

Urzędnicy blokują rozwój kolei

Urząd Transportu Kolejowego blokuje konkurencję, bo pilnuje skostniałego monopolu państwowych kolei.

Czeski przewoźnik kolejowy RegioJet planował uruchomienie w Polsce 25 nowych połączeń. Niestety uzyskał pozwolenie na zaledwie 16 proc. planowanej oferty. Od Urzędu Transportu Kolejowego otrzymał zgodę na uruchomienie jedynie czterech nowych par pociągów. Pozostałe wnioski zostały odrzucone w całości lub części – czytamy w serwisie www.slaskibiznes.pl.

Decyzje UTK umożliwiają uruchomienie pociągów na trasach: Kraków – Częstochowa, Przemyśl – Medyka, Praga – Gdańsk, Praga – Kraków oraz Kraków – Warszawa. Natomiast na trasach Kraków – Gdynia i Wrocław – Warszawa Prezes UTK uznał, że równowaga ekonomiczna mogłaby zostać zagrożona i odmówił czeskiej spółce przyznania otwartego dostępu. Z kolei, mimo że czeski przewoźnik już dawno informował o uruchomieniu połączenia kolejowego z Krakowa do Splitu w Chorwacji, do tej pory do tego nie doszło.

– Decyzja w sprawie relacji Praga – Gdynia wydana została trzy miesiące po terminie, który obligował organ do jej wydania, w związku z czym nie ma możliwości uzyskania slotów na nowy rozkład jazdy w sposób niedyskryminujący – mówi Michał Plaza, koordynator ds. operacyjnych RegioJet. – [Decyzja w sprawie połączenia Warszawa – Kraków] wydana została po 834 dniach od złożenia wniosku – 1,5 roku po terminie. Czyli jak wyżej plus kolejny czynnik – czekając tak długo na decyzję RJ alokował swoje zasoby przeznaczone na realizację tej usługi na inne inwestycje, więc ewentualna realizacja tego projektu będzie wiązać się z przygotowaniami wszystkiego od początku – dodaje.

Choć regulacje unijne umożliwiają dostęp kolejowej konkurencji do torów, to do uruchomienia kolejowych połączeń komercyjnych wymagają decyzji o przyznaniu otwartego dostępu. Na start połączeń zgodę musi wydać Urząd Transportu Kolejowego.

– To działanie na naszą szkodę i przede wszystkim na szkodę pasażera. Decyzja jest niezrozumiała. Będziemy się od niej odwoływać. UTK będzie musiało jeszcze raz pochylić się nad naszymi wnioskami – zaznacza Michał Plaza w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

Taksówkarze też będą strajkować

Taksówkarze narzekają na zbyt niskie zarobki i mają zamiar strajkować. Pierwszą akcję protestacyjną zaplanowano w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Napięcia na Bliskim Wschodzie ożywiły Nowy Jedwabny Szlak

Po zastoju, który nastąpił po wybuchu wojny na Ukrainie, skokowo wzrósł transport towarów koleją w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Ruch został napędzony przez kryzys na szlaku przez Morze Czerwone i Kanał Sueski.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA

Politycy szkodzą? Sami ich wybraliśmy!

Politycy cały czas nas oszukują, okłamują i okradają. Układają nam świat według własnego widzimisię, na naszą szkodę. Logika podpowiada, że politykom i urzędnikom należałoby odebrać wpływ na najważniejsze dziedziny życia gospodarczego i społecznego, a tymczasem Polacy chcą państwowej służby zdrowia czy państwowej edukacji.
6 MIN CZYTANIA