W tym roku podatnicy złożyli już ponad 2 mln deklaracji podatkowych za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

blokada środków na rachunku vat - grafika wpisu

Deklaracje podatkowe za 2022 r. składamy od 15 lutego i można to robić w tradycyjny sposób przy użyciu papierowych dokumentów, ale też za pośrednictwem internetu wykorzystując deklaracje przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Szczególną popularnością w tym roku cieszy się forma cyfrowa, dzięki której do urzędu skarbowego trafiło już ponad 2 mln e-PITów.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że na konta podatników trafiły już nawet pierwsze zwroty podatkowe. W sumie mowa tutaj o kwocie przekraczającej 370 mln zł.

– Zachęcam do korzystania z usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym, gdzie można w najprostszy sposób rozliczyć się z podatku. Docenia to coraz więcej podatników, którzy w tym roku złożyli już w naszej usłudze ponad 2 mln deklaracji — powiedział szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk.

Z kolei zastępca szefa KAS Anna Chałupa zachęca: „Rozliczenie PIT w formie elektronicznej niesie za sobą szereg korzyści. Zwrot podatku otrzymamy maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji. Dzięki automatyzacji zwroty podatku z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej, nawet do 10 dni. W ramach tegorocznych rozliczeń zwróciliśmy już podatnikom ponad 370 mln zł. To zwroty z 215 tys. złożonych deklaracji”.

Dotychczas – za 2022 r. – za pośrednictwem usługi e-PIT najwięcej złożono deklaracji PIT-37, bo aż 1 mln 863 tys. Kolejne były deklaracje PIT-28 (82 tys.), PIT-38 (33 tys.), PIT-36 (29 tys.), PIT-OP (2 tys.) oraz PIT-DZ (2,4 tys.).

Poprzedni artykułFENG i SMART – nowe pieniądze dla przedsiębiorców
Następny artykułMiesięcznik FPG – #2/2023