fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaSportUSA bojkotują igrzyska w Pekinie. Chiny odpowiadają

USA bojkotują igrzyska w Pekinie. Chiny odpowiadają

Żaden przedstawiciel amerykańskiej administracji nie weźmie udziału w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2022 r., mając na uwadze trwające ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu oraz inne naruszenia praw człowieka — powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Chiny w odpowiedzi ostrzegły, że może to zaszkodzić dialogowi i współpracy w ważnych dziedzinach. Wezwały także do trzymania polityki z dala od sportu.

Rzeczniczka Białego Domu dodała, że choć sportowcy USA wezmą udział w wydarzeniu i mają „100-proc. wsparcie”, Biały Dom nie zamierza „dodawać rozgłosu” igrzyskom. — Oficjalna lub dyplomatyczna reprezentacja podczas tych igrzysk oznaczałaby, że traktujemy je jako „business as usual” w obliczu rażących naruszeń praw człowieka i zbrodni ChRL w Sinciangu i po prostu nie możemy tego zrobić. Prezydent Biden powiedział prezydentowi Xi, że bronienie praw człowieka jest w DNA Amerykanów — podkreśliła

Bojkot igrzysk był szeroko popierany przez polityków w Waszyngtonie, choć część Republikanów domagała się pełnego bojkotu, włącznie z wycofaniem udziału sportowców USA w imprezie. Podobny do amerykańskiego bojkot igrzysk zapowiedziały Australia, Nowa Zelandia i Wielka Brytania. Rozważa go Kanada.

– Zimowe Igrzyska Olimpijskie nie są sceną dla politycznego pozerstwa i manipulacji – powiedział w odpowiedzi rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin Zhao Lijian dodając, że „jeśli Stany Zjednoczone będą chciały postawić na swoim, Chiny podejmą zdecydowane kroki”. Decyzję USA określił mianem spisku, który polega na zakłóceniu igrzysk olimpijskich. – Jest skazany na niepowodzenie, prowadząc do utraty moralnego autorytetu i wiarygodności – powiedział. Wezwał też Stany Zjednoczone do zaprzestania wprowadzania polityki do sportu dodając, że bojkot jest sprzeczny z zasadami olimpijskimi.

Sprawę skomentował też na Twitterze m.in. chiński reporter Yiwen Zhan. „Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie dotyczą sportowców, a nie poszczególnych polityków. Politycy, którzy krzyczą 'bojkot’, robią z tego pokaz dla własnych korzyści politycznych. Czy przyjdą, czy nie, nikt nie będzie się tym przejmował i nie będzie to miało żadnego wpływu na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie” – napisał.

Igrzyska Olimpijskie rozpoczną się 4 lutego.

Reuters, gazeta.pl/ KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA