fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatUSA chcą odzyskać setki miliardów dolarów rozkradzionych podczas pandemii

USA chcą odzyskać setki miliardów dolarów rozkradzionych podczas pandemii

Władze USA szacują, że z publicznych środków przekazanych na przeciwdziałanie efektom pandemii COVID-19 niezgodnie z przeznaczeniem zostało wydanych 200 miliardów dolarów.

Agencja amerykańskiego rządu Small Business Administration przygotowała raport podsumowujący nieprawidłowości, do których doszło w gospodarowaniu funduszami przeznaczonymi przez władze na wsparcie małych firm podczas pandemii COVID-19.

17 proc. środków wydano niezgodnie z przeznaczeniem

Zgodnie z zawartymi w raporcie danymi, z 1,2 biliona dolarów, które zostały przekazane przez władze w Waszyngtonie dla niewielkich firm, sprzeniewierzono 200 miliardów dolarów. Do tej pory służby odzyskały zaledwie 30 miliardów dolarów z tej kwoty.

Chodzi tu w szczególności o dostęp do niskooprocentowanych pożyczek, które miały zostać przeznaczone m.in. na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników w przedsiębiorstwach, które musiały ograniczyć swoją działalność podczas pandemii.

Tysiące oskarżonych, setki skazanych

Instytucje przyznające fundusze z rządowych programów nie respektowały wszystkich niezbędnych procedur przy ich przekazywaniu. Nie poddano koniecznej weryfikacji firm ubiegających się o wsparcie, w efekcie czego pieniądze często trafiały do przedsiębiorstw niespełniających warunków koniecznych do ich uzyskania. Firmy m.in. pobierały świadczenia posługując się sfałszowanymi listami zatrudnianych pracowników.

W związku z tymi okolicznościami do tej pory postawiono zarzuty o nadużycia i sprzeniewierzenie publicznych środków 2230 osobom. 803 z nich aresztowano, a 539 zostało już skazanych.

abcnews.go.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA