fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatUSA chcą odzyskać setki miliardów dolarów rozkradzionych podczas pandemii

USA chcą odzyskać setki miliardów dolarów rozkradzionych podczas pandemii

Władze USA szacują, że z publicznych środków przekazanych na przeciwdziałanie efektom pandemii COVID-19 niezgodnie z przeznaczeniem zostało wydanych 200 miliardów dolarów.

Agencja amerykańskiego rządu Small Business Administration przygotowała raport podsumowujący nieprawidłowości, do których doszło w gospodarowaniu funduszami przeznaczonymi przez władze na wsparcie małych firm podczas pandemii COVID-19.

17 proc. środków wydano niezgodnie z przeznaczeniem

Zgodnie z zawartymi w raporcie danymi, z 1,2 biliona dolarów, które zostały przekazane przez władze w Waszyngtonie dla niewielkich firm, sprzeniewierzono 200 miliardów dolarów. Do tej pory służby odzyskały zaledwie 30 miliardów dolarów z tej kwoty.

Chodzi tu w szczególności o dostęp do niskooprocentowanych pożyczek, które miały zostać przeznaczone m.in. na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników w przedsiębiorstwach, które musiały ograniczyć swoją działalność podczas pandemii.

Tysiące oskarżonych, setki skazanych

Instytucje przyznające fundusze z rządowych programów nie respektowały wszystkich niezbędnych procedur przy ich przekazywaniu. Nie poddano koniecznej weryfikacji firm ubiegających się o wsparcie, w efekcie czego pieniądze często trafiały do przedsiębiorstw niespełniających warunków koniecznych do ich uzyskania. Firmy m.in. pobierały świadczenia posługując się sfałszowanymi listami zatrudnianych pracowników.

W związku z tymi okolicznościami do tej pory postawiono zarzuty o nadużycia i sprzeniewierzenie publicznych środków 2230 osobom. 803 z nich aresztowano, a 539 zostało już skazanych.

abcnews.go.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA