fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatUSA: Egipt informował Izrael o zagrożeniu przemocą. Netanjahu wiedział?

USA: Egipt informował Izrael o zagrożeniu przemocą. Netanjahu wiedział?

Izrael został ostrzeżony przez Egipt o możliwej przemocy trzy dni przed atakiem Hamasu – powiedział szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA Michael McCaul. Premier Izraela Benjamin Netanjahu określił te doniesienia jako „całkowicie fałszywe”.

Działanie izraelskich służb wywiadowczych jest obecnie badane pod kątem niepowodzeń w zapobiegnięciu najkrwawszemu atakowi palestyńskich bojowników w 75-letniej historii Izraela.

„Wiemy, że Egipt ostrzegł Izraelczyków trzy dni wcześniej, że takie wydarzenie może nastąpić” – powiedział Michael McCaul reporterom po odprawie wywiadowczej za zamkniętymi drzwiami dla kongresmenów na temat kryzysu na Bliskim Wschodzie. „Nie chcę za bardzo wdawać się w szczegóły tajnych informacji, ale wydano ostrzeżenie” – dodał republikanin z Teksasu. „Myślę, że pytanie dotyczyło tego, na jakim poziomie”.

Urzędnik egipskiego wywiadu powiedział agencji Associated Press, że Kair wielokrotnie ostrzegał Izraelczyków, że ze Strefy Gazy planuje się „coś wielkiego”. „Ostrzegaliśmy ich, że wybuch sytuacji nadejdzie już wkrótce i będzie duży. Jednak nie docenili takich ostrzeżeń” – powiedział urzędnik, który zastrzega sobie anonimowość. Urzędnik z Kairu powiedział AP, że izraelscy urzędnicy zlekceważyli zagrożenie ze strony Gazy, zamiast tego skupili się na Zachodnim Brzegu.

Egipt – który kontroluje, kto przekracza granicę ze Strefą Gazy – często służy jako mediator między Izraelem a Hamasem.

W następstwie ataku Hamasu Stany Zjednoczone ogłosiły, że przenoszą lotniskowiec, statki i odrzutowce na wschodnią część Morza Śródziemnego, a także zapewnią Izraelowi dodatkowy sprzęt i amunicję.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA