fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatUSA: Egipt informował Izrael o zagrożeniu przemocą. Netanjahu wiedział?

USA: Egipt informował Izrael o zagrożeniu przemocą. Netanjahu wiedział?

Izrael został ostrzeżony przez Egipt o możliwej przemocy trzy dni przed atakiem Hamasu – powiedział szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA Michael McCaul. Premier Izraela Benjamin Netanjahu określił te doniesienia jako „całkowicie fałszywe”.

Działanie izraelskich służb wywiadowczych jest obecnie badane pod kątem niepowodzeń w zapobiegnięciu najkrwawszemu atakowi palestyńskich bojowników w 75-letniej historii Izraela.

„Wiemy, że Egipt ostrzegł Izraelczyków trzy dni wcześniej, że takie wydarzenie może nastąpić” – powiedział Michael McCaul reporterom po odprawie wywiadowczej za zamkniętymi drzwiami dla kongresmenów na temat kryzysu na Bliskim Wschodzie. „Nie chcę za bardzo wdawać się w szczegóły tajnych informacji, ale wydano ostrzeżenie” – dodał republikanin z Teksasu. „Myślę, że pytanie dotyczyło tego, na jakim poziomie”.

Urzędnik egipskiego wywiadu powiedział agencji Associated Press, że Kair wielokrotnie ostrzegał Izraelczyków, że ze Strefy Gazy planuje się „coś wielkiego”. „Ostrzegaliśmy ich, że wybuch sytuacji nadejdzie już wkrótce i będzie duży. Jednak nie docenili takich ostrzeżeń” – powiedział urzędnik, który zastrzega sobie anonimowość. Urzędnik z Kairu powiedział AP, że izraelscy urzędnicy zlekceważyli zagrożenie ze strony Gazy, zamiast tego skupili się na Zachodnim Brzegu.

Egipt – który kontroluje, kto przekracza granicę ze Strefą Gazy – często służy jako mediator między Izraelem a Hamasem.

W następstwie ataku Hamasu Stany Zjednoczone ogłosiły, że przenoszą lotniskowiec, statki i odrzutowce na wschodnią część Morza Śródziemnego, a także zapewnią Izraelowi dodatkowy sprzęt i amunicję.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA