fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumUSA i Chiny bliskie porozumienia

USA i Chiny bliskie porozumienia

Wyniki indeksów w Stanach Zjednoczonych osiągały rekordowe wartości.

Indeks Dow Jones Industrial wzrósł o 0,80% i wyniósł na zamknięciu 28.004,89 pkt. Jest to historyczny rekord i przy okazji przedłużenie serii wzrostów do czterech tygodni z rzędu.
S&P 500 wzrósł 0,77% do poziomu 3.121,46 pkt. Jest to jego najwyższy poziom w historii.
Nasdaq Comp. zanotował wzrost o 0,73%, do poziomu 8.540,83 pkt. To także jest jego nowy rekord.

We wrześniu wskaźnik sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych spadł o 0,3%. W październiku natomiast wzrósł on o 0,3% w ujęciu miesięcznym wobec spodziewanego przez analityków wzrostu o 0,2%.

– Konsumenci zaczęli oszczędzać od drugiego kwartału i przyjmują bardziej ostrożne postawy, być może z powodu napięć w handlu i spowolnienia zatrudniania – powiedział, cytowany przez Business Insider, Robert Frick, ekonomista w Navy Federal Credit Union.

Sekretarz handlu USA Wilbur Ross powiedział, że obie strony (USA i Chiny) dokładają starań, by wypracować wstępną umowę handlową. Jej podpisanie wkrótce jest bardzo prawdopodobne. Zaznaczył też, że poczyniono postępy w zakresie uzgadniania szczegółów umowy. W piątek miały nastąpić rozmowy telefoniczne ze stroną chińską, których celem było poszukiwanie porozumienia.

Z kolei doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow poinformował w czwartek opinię publiczną, że trwające od dłuższego czasu negocjacje w sprawie pierwszej fazy umowy handlowej między Chinami i USA zbliżają się ku końcowi.

– Umowa jeszcze nie jest gotowa, ale poczyniono bardzo duże postępy, a rozmowy były bardzo konstruktywne – zaznaczył Kudlow.

Powyższy spór handlowy nie odstrasza jednak zagranicznych inwestorów, którzy chcą inwestować w Chinach – w ciągu pierwszych trzech kwartałów obecnego roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Chinach wzrosły o 3% w stosunku do roku ubiegłego.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA