Koreę Południową, po raz pierwszy od lat 80. XX w., odwiedzi okręt podwodny marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych z pociskami balistycznymi (SSBN). Ma to zademonstrować determinację Waszyngtonu do ochrony tego kraju przed północnokoreańskim atakiem.
Koreański prezydent w Kongresie
Przemawiając w połączonych izbach amerykańskiego Kongresu prezydent Yoon Suk Yeol wezwał do dalszego wzmacniania kierowanego przez USA sojuszu bezpieczeństwa przeciwko uzbrojonej w broń nuklearną Korei Północnej. Wywołał aplauz wśród kongresmenów, gdy oddał hołd „wielkim amerykańskim bohaterom”, którzy pomogli zachować demokrację w jego kraju podczas wojny koreańskiej.
Prezydent Korei Południowej podkreślił znaczenie współpracy w zakresie bezpieczeństwa w czasie wzmożonego napięcia zarówno z Koreą Północną, jak i z Chinami. Yoon docenił również amerykańsko-koreańskie powiązania handlowe w zakresie zaawansowanych technologii, które tworzą tysiące miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych.
Wzmocnienie współpracy technologicznej
Korea Południowa i Stany Zjednoczone uzgodniły także wzmocnienie partnerstwa gospodarczego w kluczowych branżach technologicznych, takich jak produkcja mikrochipów, pojazdów elektrycznych i baterii.
Sekretarz handlu USA i jej południowokoreański odpowiednik zgodzili się „zminimalizować niepewność” inwestycji producentów chipów w związku z nowymi amerykańskimi dotacjami na półprzewodniki – poinformowało koreańskie ministerstwo przemysłu. Firmy takie jak Samsung Electronics i SK Hynix, światowi producenci chipów pamięci, są zaniepokojone kryteriami dotyczącymi dotacji w ramach amerykańskiej ustawy o chipach.
Podczas spotkania prezydentów obu krajów południowokoreańskie media poinformowały, że Hyundai Motor planuje opuścić Rosję i sprzedać swoje tamtejsze zakłady produkcyjne firmie kazachskiej.
Wcześniej ogłoszono wspólne, warte miliardy dolarów, inwestycje koreańskich firm Samsung i Hyundai z firmami amerykańskimi w USA, a także ogromne inwestycje Netflixa w Korei.