fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatDługa, kręta i wyboista droga do powstania nowego „Jedwabnego Szlaku”

Długa, kręta i wyboista droga do powstania nowego „Jedwabnego Szlaku”

3 września skończył się szczyt G20, na którym – pod nieobecność Xi Jinpinga (a także Władimira Putina) – przeforsowano międzynarodowe porozumienie ws. budowy alternatywy dla chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku.

Na zakończonym już w Delhi szczycie państw G20, wśród których toczy się walka pomiędzy zachodnimi mocarstwami z jednej, a Chinami, Rosją i ich partnerami z drugiej strony, ogłoszono nowy projekt infrastrukturalny USA-UE, którego celem jest stworzenie połączeń – transportowych, energetycznych i cyfrowych – między Indiami, Bliskim Wschodem i Europą. Projekt jest wyraźną odpowiedzią na długoletnią chińską inicjatywę Nowego Jedwabnego Szlaku.

Prezydent Biden określił porozumienie jako „historyczne”, zauważając, że projekt połączy Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Izrael i Jordanię. Jego celem jest nie tylko budowa linii kolejowych i ułatwienie handlu morskiego, ale także promowanie eksportu, czystej energii i stworzenie nowych połączeń cyfrowych. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która również użyła przymiotnika „historyczny” w odniesieniu do projektu, powiedziała, że może on przyspieszyć handel między Indiami a Europą aż o 40 procent.

Porozumienie przewiduje także utworzenie korytarza transafrykańskiego, który obejmie linię kolejową między portem Lobito w Angoli, Demokratyczną Republiką Konga a Zambią, co stanowi gest mający na celu wzmocnienie więzi z Globalnym Południem.

Droga do praktycznej realizacji tego przedsięwzięcia będzie niewątpliwie długa i kręta, ale przekaz polityczny jest już sam w sobie istotny w ramach rywalizacji różnych – gospodarczych i politycznych – biegunów na świecie. Kilka tygodni po ogłoszeniu przez blok BRICS (ang. Brazil, Russia, India, China, South Africa) ekspansji na sześć nowych krajów, inicjatywa ta pokazuje gotowość bloku zachodniego do walki z Chinami w celu wzmocnienia więzi z krajami strategicznymi w regionie. Co istotne, niektóre z wiodących krajów w ruchu BRICS – Indie (jako partner założycielski) i Arabia Saudyjska (jako kraj kandydujący do akcesji) będzie uczestniczyć w tym nowym projekcie. To pokazuje, że przekształcenie BRICS w alternatywne forum dla Zachodu – do czego dążą Chiny, Rosja i Iran nie jest rzeczą prostą

„Dla Indii BRICS nie są blokiem antyzachodnim, ale raczej grupą gospodarek wschodzących, która stara się wspierać sprawy Globalnego Południa, a nie promować strategiczne cele Chin czy Rosji” – mówi Samir Sarán, prezes Observer Research Foundation, indyjskiego ośrodka badawczego uznawanego za najbardziej wpływowy w kraju „Indie muszą koniecznie zadbać o to, aby kraj lub kraje chcące stosować wypaczone struktury zarządzania nie miały negatywnego wpływu na ich region i interesy globalne. Biorąc pod uwagę złożoność regionu, dla Indii ważne jest, aby pozostawiły otwarte opcje, co widać w ich strategii wielu sojuszników. Wiele obecnych interesów gospodarczych Indii jest teraz zgodnych z UE, USA, Japonią i ich sojusznikami” – zauważa Saran.

źródło: elpais.es
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Bagaż podręczny w samolocie bez ukrytych kosztów

Bruksela wzywa linie lotnicze do przestrzegania wyroku TSUE i uznania prawa pasażerów w UE do bezpłatnego przewozu bagażu podręcznego. Bagaż taki jest „niezbędnym przedmiotem” dla podróżnych, więc nie powinien podlegać dodatkowym opłatom.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA