fbpx
niedziela, 10 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatUSA i Wielka Brytania zbroją Australię w okręty napędzane atomem

USA i Wielka Brytania zbroją Australię w okręty napędzane atomem

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia ujawniły szczegóły planu stworzenia nowej floty australijskich atomowych okrętów podwodnych mających na celu przeciwdziałanie wpływom Chin w regionie Indo-Pacyfiku.

W ramach paktu AUKUS, który został zawarty w 2021 r., Australia ma otrzymać od USA pierwsze trzy okręty podwodne o napędzie atomowym. Sojusznicy będą również pracować nad stworzeniem nowej floty przy użyciu najnowocześniejszych technologii, w tym wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii reaktorów Rolls-Royce. Koszt realizacji umowy – jak informuje Australia – wyniesie do 245 miliardów dolarów w ciągu najbliższych trzech dekad i ma stworzyć 20 tysięcy miejsc pracy.

Prezydent USA Joe Biden podczas spotkania z premierami Wielkiej Brytanii i Australii powiedział, że umowa ma na celu umocnienie pokoju w regionie i podkreślił, że okręty podwodne będą „napędzane energią jądrową, a nie uzbrojone w broń jądrową”.

Zdaniem australijskiego ministra obrony Richarda Marlesa porozumienie w sprawie zakupu w USA okrętów podwodnych o napędzie atomowym jest konieczne, aby przeciwdziałać największemu gromadzeniu konwencjonalnych sił zbrojnych w regionie Indo-Pacyfiku od czasów II wojny światowej.

Poinformował też, że przez kilka miesięcy przed ogłoszeniem umowy podjął ogromny wysiłek dyplomatyczny wykonując ponad 60 telefonów do regionalnych i światowych przywódców. Powiedział nawet, że Australia zaoferowała, że będzie informować Chiny o kwestiach związanych z tą umową.

Pekin ostro skrytykował umowę, oskarżając kraje AUKUS o „pójście dalej i dalej ścieżką błędów i niebezpieczeństw”, a także o „zimnowojenne myślenie” i „dążenie do realizacji swoich egoistycznych interesów geopolitycznych, lekceważąc przy tym obawy społeczności międzynarodowej”. Wcześniej Chiny oskarżyły zachodnich sojuszników o hamowanie wysiłków na rzecz nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

Umowę skrytykował także były premier Australii Paul Keating mówiąc, że „jest to najgorsza umowa w całej historii”. Keating uważa, że okręty podwodne nie będą służyć użytecznym celom wojskowym. „Jedynym sposobem, w jaki Chińczycy mogą zagrozić Australii lub zaatakować ją, jest ląd. Oznacza to, że dopłyną armadą statków wojskowych z potężną armią, aby nas okupować” – twierdzi Keating. A to – jego zdaniem – nie jest możliwe. Dodał, że Australia zatopi każdą taką chińską armadę samolotami i rakietami.

Reuter, Associated Press, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA