fbpx
wtorek, 12 listopada, 2024
Strona głównaEnergetykaUSA kontra gazociąg Nord Stream 2 i sankcje dla Det Norske Veritas

USA kontra gazociąg Nord Stream 2 i sankcje dla Det Norske Veritas

Podczas gdy rosyjski gigant energetyczny Gazprom jest już objęty sankcjami ze strony USA, Rosja umożliwiła kontynuację projektu poprzez przeprojektowanie aktywów Gazpromu pod innymi władzami korporacyjnymi. Rosyjska sztuka szpiegowska – jak piszą Amerykanie – „przechodzi samą siebie”.

Ameryka kontratakuje. Ted Cruz i Jeanne Shaheen wprowadzili w ubiegłym tygodniu nowy projekt ustawy, który sankcjonowałby wszystkie podmioty świadczące usługi wspierające ukończenie gazociągu. Ma to znaczenie w przypadku Det Norske Veritas, ponieważ firma będzie odpowiedzialna za sprawdzenie poprawności rurociągu.

Krótko mówiąc, jeśli firma zostanie ukarana, Nord Stream 2 może nigdy nie zostać ukończony. – To byłaby bardzo dobra rzecz – uważa Rogan. W końcu Nord Stream 2 ma nie tylko podwoić dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Europy. To tylko środek prowadzący do innego celu. Ten ma zapewnić Rosji pewną pozycję na europejskim rynku energii. Kontrola sytuacji pozwoli Władimirowi Putinowi stać się panem zimowych dostaw energii dla Unii Europejskiej. Zasadniczo Nord Stream 2 pozwoli prezydentowi Federacji Rosyjskiej powiedzieć: – Chcesz ogrzać swoje domy i firmy? Cóż, lepiej rób, co chcemy, w Syrii, Wenezueli i Arktyce. A przeciwstawiaj się Amerykanom w kwestiach X, Y i Z. – twierdzi Rogan.

Oczywiście Europejczycy to rozumieją. Ale oprócz Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich europejscy politycy wolą stawiać na krótkoterminowe dostawy taniej energii zamiast zastanowić się nad długoterminowym bezpieczeństwem swoich obywateli. Wybór ten znajduje również odzwierciedlenie w ich budżetach na obronę. Rzeczywiście, Nord Stream 2 jest dosłownym i przenośnym dowodem ,,gorącego powietrza”, które tak często określa europejską retorykę na temat utrzymania porządku międzynarodowego.

Ale jeśli projekt zostanie ukończony, Europa stanie się jeszcze zależna od rosyjskich dostaw energii, a Putin będzie miał w razie czego „ubezpieczenie polityczne” na nową agresję na kontynencie. Biorąc pod uwagę ogromny wkład USA w parasol ochronny roztaczany przez NATO, próba walki z Putinem spadnie na amerykańskie barki.

Nie powinniśmy czekać, aż do tego dojdzie. Europa potrzebuje bezpieczeństwa energetycznego, ale istnieją alternatywy w postaci energii jądrowej, amerykańskiego eksportu gazu ziemnego, odnawialnych źródeł energii i zwiększonego zakupu ropy w Europie. Systemowy spadek cen ropy czyni te alternatywy jeszcze bardziej wiarygodnymi. Jest to jeden z powodów, dla których Putin chce, aby Nord Stream 2 został ukończony jak najszybciej. Im dłużej projekt nie zostanie ukończony, tym bardziej prawdopodobne jest, że Iran i Wenezuela podejmą wspólne działania i wprowadzą reformy, które pozwolą na wznowienie dostaw na światowych rynkach ropy naftowej, zmniejszając dominujący udział Rosji w tym rynku.

Putin potrzebuje przynajmniej względnej dominacji energetycznej, aby utrzymać swoją władze. Bez tego ma problem. Dla amerykańskich i europejskich interesów bezpieczeństwa jest to jednak duża szansa.

Rząd Stanów Zjednoczonych powinien wyjaśnić, że jeśli Det Norske Veritas przystąpi do realizacji tego kontraktu, nie będzie już mógł prowadzić interesów z Ameryką i że każdy inny podmiot prowadzący interesy z Det Norske Veritas będzie podlegał wtórnym sankcjom amerykańskim.

Źródło: Tom Rogan/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA