fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaArchiwumUSA kontra Huawei. Kolejne starcie z Unią Europejską w tle

USA kontra Huawei. Kolejne starcie z Unią Europejską w tle

Waszyngton naciska na całą Unię Europejską, a zwłaszcza na firmy telekomunikacyjne obecne na europejskich rynkach, aby te całkowicie wykluczyły chińską firmę Huawei we wdrażaniu sieci 5G.

Przedstawiciel Departamentu Stanu ds. telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa Robert Strayer na zorganizowanym w Lizbonie spotkaniu z przedstawicielami europejski władz bronił polityki Donalda Trumpa wobec Huawei. Zdaniem Strayera, kraje UE powinny troszczyć się o wspólne bezpieczeństwo, korzystając z technologii oferowanych przez „zaufane” firmy, takie jak Nokia, Ericsson lub Samsung.

Przedstawiciel USA zapowiedział również, że kontynuowanie współpracy z Huawei przez europejskie gospodarki spowoduje, że Waszyngton będzie zmuszony zaprzestać udostępnianie informacjami „o najwyższym stopniu poufności” z uwagi na niebezpieczeństwo przechwycenia ich przez Komunistyczną Partię Chin.

Mimo amerykańskich nacisków Unia Europejska nie zajęła jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Zdaniem Brukseli, każde z państw członkowskich powinno we własnym zakresie uregulować swoje stosunki z Huawei. Jak zauważają eksperci, wyłączenie chińskiego potentata może spowodować znaczący wzrost cen sieci 5G.

Mimo to Strayer z optymizmem spogląda w przyszłość. Jego zdaniem, przyjęte przez Brukselę w styczniu tego roku ramy prawne umożliwiające ograniczenie dostępu do niektórych sektorów dla dostawców uznanych za „stwarzających zagrożenie” to pierwszy krok w kierunku potrzebnych zmian.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Niemcy w „chińskim szoku” – sprowadziły z Chin więcej samochodów niż wyeksportowały

Po raz pierwszy w historii Niemcy importują z Chin więcej samochodów niż ich eksportują. Od stycznia do sierpnia 2022 r. sprowadziły z Państwa Środka 1,8 mln samochodów, a wyeksportowały 1,7 mln.
5 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Nowy Jork nie daje sobie rady z napływem nielegalnych imigrantów

Nowy Jork dusi się pod napływem 70 tysięcy imigrantów. Władze domagają się większego wsparcia i rozdzielenia na inne miasta opieki nad osobami ubiegającymi się o azyl.
3 MIN CZYTANIA