fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumUSA kontra Huawei. Kolejne starcie z Unią Europejską w tle

USA kontra Huawei. Kolejne starcie z Unią Europejską w tle

Waszyngton naciska na całą Unię Europejską, a zwłaszcza na firmy telekomunikacyjne obecne na europejskich rynkach, aby te całkowicie wykluczyły chińską firmę Huawei we wdrażaniu sieci 5G.

Przedstawiciel Departamentu Stanu ds. telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa Robert Strayer na zorganizowanym w Lizbonie spotkaniu z przedstawicielami europejski władz bronił polityki Donalda Trumpa wobec Huawei. Zdaniem Strayera, kraje UE powinny troszczyć się o wspólne bezpieczeństwo, korzystając z technologii oferowanych przez „zaufane” firmy, takie jak Nokia, Ericsson lub Samsung.

Przedstawiciel USA zapowiedział również, że kontynuowanie współpracy z Huawei przez europejskie gospodarki spowoduje, że Waszyngton będzie zmuszony zaprzestać udostępnianie informacjami „o najwyższym stopniu poufności” z uwagi na niebezpieczeństwo przechwycenia ich przez Komunistyczną Partię Chin.

Mimo amerykańskich nacisków Unia Europejska nie zajęła jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Zdaniem Brukseli, każde z państw członkowskich powinno we własnym zakresie uregulować swoje stosunki z Huawei. Jak zauważają eksperci, wyłączenie chińskiego potentata może spowodować znaczący wzrost cen sieci 5G.

Mimo to Strayer z optymizmem spogląda w przyszłość. Jego zdaniem, przyjęte przez Brukselę w styczniu tego roku ramy prawne umożliwiające ograniczenie dostępu do niektórych sektorów dla dostawców uznanych za „stwarzających zagrożenie” to pierwszy krok w kierunku potrzebnych zmian.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA