fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatStany Zjednoczone nie podniosły minimalnej pensji od… 14 lat!

Stany Zjednoczone nie podniosły minimalnej pensji od… 14 lat!

Mimo zeszłorocznej fali inflacji poziom płacy minimalnej w USA pozostaje na tym samym poziomie od 2009 roku.

Ustalona na federalnym szczeblu minimalna stawka wynagrodzenia za godzinę pracy wynosi w Stanach Zjednoczonych 7,25 dolara. Została ona ustalona w 2009 roku. Szacuje się, że pensję w tej lub mniejszej wysokości dostaje ok. 1,4 proc. mieszkańców USA.

Pensja minimalna może być różna

Stawka ta faktycznie obowiązuje w 20 (położonych głównie na południu kraju) z 50 stanów USA. W pozostałych funkcjonują lokalne przepisy, które często regulują poziom najmniejszego wynagrodzenia na poziomie dwukrotnie wyższym niż stawka federalna.

W kampanii przedwyborczej obecny prezydent Joe Biden deklarował, że będzie dążył do zmiany wysokości najmniejszego wynagrodzenia w całym kraju. Jednak po objęciu władzy nie podjął konkretnych kroków w tym kierunku.

Lewica chce radykalnych zmian

Z inicjatywą ustawodawczą mającą na celu zmianę tego stanu rzeczy wyszedł jednak lewicowy senator Bernie Sanders. W 2020 roku przegrał on z Bidenem wyścig o nominację do startu w wyborach prezydenckich z ramienia Partii Demokratycznej. Jego aktualna propozycja to ustalenie poziomu pensji minimalnej w całym kraju na poziomie 17 dolarów za godzinę.

businessinsider.com, bls.gov
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Władywostok będzie chińskim oknem na świat

Rosja i Chiny zawarły porozumienie, na mocy którego Państwo Środka uzyska możliwość wysyłania towarów z portu we Władywostoku.
< 1 MIN CZYTANIA