fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesAmerykańska odpowiedź na Nowy Jedwabny Szlak

Amerykańska odpowiedź na Nowy Jedwabny Szlak

Stany Zjednoczone planują zainwestować w pięć do dziesięciu dużych projektów infrastrukturalnych na całym świecie w ramach szerszego programu Grupy G7. Program ma być odpowiedzią na chińską inicjatywę wspierania inwestycji infrastrukturalnych Belt and Road (Pasa i Szlaku, Nowego Jedwabnego Szlaku) - powiedział wysoki rangą urzędnik USA, cytowany przez Reutersa.

Delegacja amerykańska pod przewodnictwem Daleepa Singha, zastępcy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Joe Bidena, wytypowała co najmniej 10 obiecujących projektów w Senegalu i Ghanie podczas serii wizyt – powiedział cytowany urzędnik. Przedstawiciele USA odwiedzili wcześniej także Ekwador, Panamę i Kolumbię i planują odwiedzić kraje azjatyckie.

Amerykańscy wysłannicy spotykają się z przywódcami rządu i sektora prywatnego, poszukując projektów do sfinansowania w ramach inicjatywy „Odbuduj lepszy świat (B3W)” zainicjowanej przez kraje Grupy G7 w czerwcu tego roku. Plany mogą zostać sfinalizowane podczas grudniowego spotkania G7.

Inicjatywa G7 B3W ma na celu częściowe sfinansowanie wartych 40 bilionów dolarów inwestycji infrastrukturalnych, których kraje rozwijające się będą potrzebować do 2035 r., i zapewnienie im alternatywy dla „problematycznych praktyk pożyczkowych Chin” – powiedzieli amerykańscy urzędnicy Reutersowi.

Stany Zjednoczone zaoferują krajom rozwijającym się „pełny zakres” amerykańskich narzędzi finansowych, w tym udziały kapitałowe, gwarancje kredytowe, ubezpieczenia polityczne, dotacje i wiedzę techniczną, aby skoncentrować się na klimacie, zdrowiu, technologii cyfrowej i równości płci. Działanie te maja na celu „zidentyfikowanie flagowych projektów, które mogą zostać uruchomione na początku przyszłego roku” – powiedział urzędnik.

Przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział także, że wyżsi urzędnicy w Senegalu i Ghanie z zadowoleniem przyjęli zapewnienia USA, że w przeciwieństwie do Chin, największego wierzyciela na świecie, Stany Zjednoczone nie będą wymagać umów o zachowaniu poufności, ani umów o zabezpieczenie, które mogłyby skutkować późniejszym przejęciem portów lub lotnisk.

Omawiane projekty obejmowały m.in. utworzenie centrum produkcji szczepionek dla Afryki Zachodniej w Senegalu, zwiększenie dostaw energii odnawialnej, zwiększenie pożyczek dla firm będących własnością kobiet oraz zmniejszenie przepaści cyfrowej.

Zapytany o amerykański projekt, rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin powiedział, że istnieje „ogromna przestrzeń” dla współpracy w zakresie infrastruktury na świecie. „Różne inicjatywy się niewykluczają, ani nie zastępują” – powiedział dziennikarzom. „Świat potrzebuje działań, by budować mosty i łączyć się wzajemnie, a nie rozdzielać”.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA