fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesAmerykańska odpowiedź na Nowy Jedwabny Szlak

Amerykańska odpowiedź na Nowy Jedwabny Szlak

Stany Zjednoczone planują zainwestować w pięć do dziesięciu dużych projektów infrastrukturalnych na całym świecie w ramach szerszego programu Grupy G7. Program ma być odpowiedzią na chińską inicjatywę wspierania inwestycji infrastrukturalnych Belt and Road (Pasa i Szlaku, Nowego Jedwabnego Szlaku) - powiedział wysoki rangą urzędnik USA, cytowany przez Reutersa.

Delegacja amerykańska pod przewodnictwem Daleepa Singha, zastępcy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Joe Bidena, wytypowała co najmniej 10 obiecujących projektów w Senegalu i Ghanie podczas serii wizyt – powiedział cytowany urzędnik. Przedstawiciele USA odwiedzili wcześniej także Ekwador, Panamę i Kolumbię i planują odwiedzić kraje azjatyckie.

Amerykańscy wysłannicy spotykają się z przywódcami rządu i sektora prywatnego, poszukując projektów do sfinansowania w ramach inicjatywy „Odbuduj lepszy świat (B3W)” zainicjowanej przez kraje Grupy G7 w czerwcu tego roku. Plany mogą zostać sfinalizowane podczas grudniowego spotkania G7.

Inicjatywa G7 B3W ma na celu częściowe sfinansowanie wartych 40 bilionów dolarów inwestycji infrastrukturalnych, których kraje rozwijające się będą potrzebować do 2035 r., i zapewnienie im alternatywy dla „problematycznych praktyk pożyczkowych Chin” – powiedzieli amerykańscy urzędnicy Reutersowi.

Stany Zjednoczone zaoferują krajom rozwijającym się „pełny zakres” amerykańskich narzędzi finansowych, w tym udziały kapitałowe, gwarancje kredytowe, ubezpieczenia polityczne, dotacje i wiedzę techniczną, aby skoncentrować się na klimacie, zdrowiu, technologii cyfrowej i równości płci. Działanie te maja na celu „zidentyfikowanie flagowych projektów, które mogą zostać uruchomione na początku przyszłego roku” – powiedział urzędnik.

Przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział także, że wyżsi urzędnicy w Senegalu i Ghanie z zadowoleniem przyjęli zapewnienia USA, że w przeciwieństwie do Chin, największego wierzyciela na świecie, Stany Zjednoczone nie będą wymagać umów o zachowaniu poufności, ani umów o zabezpieczenie, które mogłyby skutkować późniejszym przejęciem portów lub lotnisk.

Omawiane projekty obejmowały m.in. utworzenie centrum produkcji szczepionek dla Afryki Zachodniej w Senegalu, zwiększenie dostaw energii odnawialnej, zwiększenie pożyczek dla firm będących własnością kobiet oraz zmniejszenie przepaści cyfrowej.

Zapytany o amerykański projekt, rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin powiedział, że istnieje „ogromna przestrzeń” dla współpracy w zakresie infrastruktury na świecie. „Różne inicjatywy się niewykluczają, ani nie zastępują” – powiedział dziennikarzom. „Świat potrzebuje działań, by budować mosty i łączyć się wzajemnie, a nie rozdzielać”.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA