fbpx
wtorek, 12 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatUSA ogłosiły powstanie nowego porozumienia o współpracy z Azją

USA ogłosiły powstanie nowego porozumienia o współpracy z Azją

Prezydent Joe Biden podczas swojej wizyty w Azji zapowiedział utworzenie nowej organizacji współpracy trzynastu krajów regionu z USA. Indo-Pacyficzne Ramy Gospodarcze (The Indo-Pacific Economic Framework – IPEF) to próba zaangażowania we współpracę z USA regionu, który w coraz większym stopniu znajduje się pod wpływem Chin - głównym partnerem gospodarczym krajów regionu.

Plan Bidena nie jest umową handlową w tradycyjnym sensie. Obejmuje jeden „filar” związany z handlem, ale również inne obszary, takie jak zwiększanie odporności łańcuchów dostaw, promowanie czystej energii i zwalczanie korupcji.

Kraje uczestniczące w Indo-Pacyficznych Ramach Gospodarczych (IPEF) to Australia, Brunei, Indie, Indonezja, Japonia, Korea Południowa, Malezja, Nowa Zelandia, Filipiny, Singapur, Tajlandia i Wietnam, a także Stany Zjednoczone. Lista reprezentuje stosunkowo szeroki obszar Azji, od wysoko rozwiniętych gospodarek, takich jak Japonia i Korea Południowa, po kraje, które nie zawsze zgadzały się z USA na froncie gospodarczym. Największym parterem handlowych większości z tych krajów są Chiny. Projekt nie obejmuje Tajwanu.

Inicjatywa nie jest jeszcze uszczegółowiona i będzie rozwijana stopniowo. Kraje azjatyckie chciałyby rozwinięcia współpracy handlowej z USA, aby mogła być ona alternatywą do uzależniania gospodarczego od Chin.

Ogłoszenie inicjatywy było jednym z głównych punktów wizyty Bidena w Azji , która rozpoczęła się w zeszłym tygodniu w Korei Południowej i jest kontynuowana w tym tygodniu w Japonii. „Jesteśmy tu dzisiaj z jednego prostego celu: przyszłość gospodarki XXI wieku będzie w dużej mierze napisana na Indo-Pacyfiku. W naszym regionie” – powiedział Biden, inaugurując IREF.

Wcześniej, przemawiając na w Tokio, Biden powiedział, że USA będą skłonne interweniować militarnie, jeśli Chiny zaatakują Tajwan. Przyznając, że USA nadal zgadzają się z polityką „jednych Chin”. Biden powiedział, że pomysł przejęcia Tajwanu siłą „jest (po prostu nie) odpowiedni”. Przedstawiciel Białego Domu powiedział później, że stanowisko USA w sprawie polityki „jednych Chin” nie uległo zmianie.

W Tokio doszło także do spotkania grupy państw „Quad” – USA, Japonii, Indii i Australii.

Od czasu, gdy prezydent Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z Partnerstwa Transpacyficznego (TTP) – ogromnej umowy handlowej negocjowanej podczas prezydentury Obamy – USA nie mają określonego planu gospodarczego zaangażowania regionu Azji . W międzyczasie w Azji powstała największa na świecie strefa wolnego handlu RCEP z udział Chin, krajów ASEAN, Korei , Japonii i Australii. Chiny starają się także wywierać wpływy gospodarcze na całym świecie poprzez Inicjatywę Pasa i Szlaku.

Proponując inicjatywę , Biden wydaje się przyznawać, że nie ma zamiaru ponownie dołączyć do TPP, która pozostaje niepopularna wśród amerykańskich polityków, którzy musieliby ratyfikować umowę. Obawy dotyczą m.in. otwarcia amerykańskiego rynku na azjatyckie produkty. Zamiast tego Biden ma nadzieję stworzyć sferę gospodarczą, która może konkurować z Chinami.

Pierwsi krytycy inicjatywy sugerowali, że brakuje mu zachęt – takich jak obniżenie taryf – w zamian za włączenie się w inicjatywę. Doradcy Bidena sugerują, że istnieją inne sposoby na ułatwienie większego handlu i dostępu do rynku oraz że sama inicjatywa zapewnia atrakcyjną okazję dla krajów uczestniczących do ścisłej współpracy z USA.

Chiny już ostro skrytykowały amerykańskie działania, określając je jako kreujące podziały. Twierdzą, że „dzieląca” strategia Waszyngtonu w regionie Indo-Pacyfiku jest skazana na niepowodzenie. Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi oskarża USA o zmuszanie krajów regionu do opowiedzenia się po jednej ze stron poprzez zakłócanie łańcuchów dostaw.

CNN, Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA