fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaUSA ostrzegają Indie przed zakupem ropy od Rosji

USA ostrzegają Indie przed zakupem ropy od Rosji

Znaczący wzrost importu rosyjskiej ropy przez Indie może narazić New Delhi na „wielkie ryzyko”, ponieważ Stany Zjednoczone planują zaostrzyć nacisk na przestrzeganie sankcji wobec Moskwy – ostrzega administracja USA. Informacja ta pojawiała się w przeddzień wizyty szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa w Indiach. Indie są trzecim importerem ropy na świecie.

Od wybuchu wojny na Ukrainie rafinerie w Indiach – trzecim co do wielkości importerze i konsumencie ropy na świecie – pozyskują rosyjską ropę na przetargach spotowych korzystając z dużych rabatów w czasie, gdy inni nabywcy wycofują się z transakcji. Od 24 lutego Indie kupiły co najmniej 13 milionów baryłek rosyjskiej ropy, w porównaniu z prawie 16 milionami baryłek w całym 2021 roku.

Obecne sankcje USA wobec Rosji nie uniemożliwiają innym krajom kupowania rosyjskiej ropy. Ostrzeżenie może oznaczać jednak, że Waszyngton będzie naciskał na inne kraje, by ograniczyły zakupy surowców energetycznych od Rosji do normalnego poziomu.

„USA nie mają nic przeciwko temu, by Indie kupowały rosyjską ropę, nawet z dyskontem, ale pod warunkiem, że nie kupią jej znacznie więcej w stosunku do poprzednich lat” – powiedziało Reuters anonimowe źródło wysokiego szczebla w administracji w USA. „Pewne zwiększenie ilości jest dozwolone” – dodał informator.

Źródło Reutersa powiedziało, że Waszyngton nie ma obiekcji, jeśli Indie rozliczają się z Rosją w rupiach lub nadal płacą w dolarach, pod warunkiem, że transakcja jest zgodna z sankcjami i z dozwolonymi podmiotami. „Wszystko, jak płacą, cokolwiek robią, musi być zgodne z sankcjami. Jeśli nie, narażają się na duże ryzyko” – podało źródło.
Indie opracowują nowy mechanizm rozliczania handlu z Rosją, w tym poprzez płatność w rupiach.

Administracja Bidena zakazała importu do USA rosyjskich surowców energetycznych, w tym ropy. Ale jak dotąd nie skupiała się na rosyjskim eksporcie ropy i gazu do innych krajów.

New Delhi prezentuje neutralną postawę w stosunku do wojny na Ukrainie. Wezwało do natychmiastowego zawieszenia broni, ale odmówiło wyraźnego potępienia działań Moskwy. Indie wstrzymały się od głosowania nad wieloma rezolucjami ONZ w sprawie wojny.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA