fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaUSA ostrzegają Indie przed zakupem ropy od Rosji

USA ostrzegają Indie przed zakupem ropy od Rosji

Znaczący wzrost importu rosyjskiej ropy przez Indie może narazić New Delhi na „wielkie ryzyko”, ponieważ Stany Zjednoczone planują zaostrzyć nacisk na przestrzeganie sankcji wobec Moskwy – ostrzega administracja USA. Informacja ta pojawiała się w przeddzień wizyty szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa w Indiach. Indie są trzecim importerem ropy na świecie.

Od wybuchu wojny na Ukrainie rafinerie w Indiach – trzecim co do wielkości importerze i konsumencie ropy na świecie – pozyskują rosyjską ropę na przetargach spotowych korzystając z dużych rabatów w czasie, gdy inni nabywcy wycofują się z transakcji. Od 24 lutego Indie kupiły co najmniej 13 milionów baryłek rosyjskiej ropy, w porównaniu z prawie 16 milionami baryłek w całym 2021 roku.

Obecne sankcje USA wobec Rosji nie uniemożliwiają innym krajom kupowania rosyjskiej ropy. Ostrzeżenie może oznaczać jednak, że Waszyngton będzie naciskał na inne kraje, by ograniczyły zakupy surowców energetycznych od Rosji do normalnego poziomu.

„USA nie mają nic przeciwko temu, by Indie kupowały rosyjską ropę, nawet z dyskontem, ale pod warunkiem, że nie kupią jej znacznie więcej w stosunku do poprzednich lat” – powiedziało Reuters anonimowe źródło wysokiego szczebla w administracji w USA. „Pewne zwiększenie ilości jest dozwolone” – dodał informator.

Źródło Reutersa powiedziało, że Waszyngton nie ma obiekcji, jeśli Indie rozliczają się z Rosją w rupiach lub nadal płacą w dolarach, pod warunkiem, że transakcja jest zgodna z sankcjami i z dozwolonymi podmiotami. „Wszystko, jak płacą, cokolwiek robią, musi być zgodne z sankcjami. Jeśli nie, narażają się na duże ryzyko” – podało źródło.
Indie opracowują nowy mechanizm rozliczania handlu z Rosją, w tym poprzez płatność w rupiach.

Administracja Bidena zakazała importu do USA rosyjskich surowców energetycznych, w tym ropy. Ale jak dotąd nie skupiała się na rosyjskim eksporcie ropy i gazu do innych krajów.

New Delhi prezentuje neutralną postawę w stosunku do wojny na Ukrainie. Wezwało do natychmiastowego zawieszenia broni, ale odmówiło wyraźnego potępienia działań Moskwy. Indie wstrzymały się od głosowania nad wieloma rezolucjami ONZ w sprawie wojny.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA