fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaArchiwumUSA przeciwko budowie sieci 5G w Wielkiej Brytanii przez Huawei

USA przeciwko budowie sieci 5G w Wielkiej Brytanii przez Huawei

Johnson powiedział, że kluczowym kryterium w orzeczeniu w sprawie chińskiej firmy będzie miał fakt, jak współpraca ta wpłynie  na relacje  z innymi partnerami „Five Eyes Security”.
Stany Zjednoczone ostrzegają,  że ograniczą  kooperację z każdym krajem, który wybierze Huawei. Decyzja, czy zezwolić Huawei na budowę części sieci 5G w Wielkiej Brytanii, została przełożona do czasu wyborów. Trump powiedział, że podczas szczytu NATO uzyskał zapewnienie innych liderów, iż utrzymają Huawei z dala od krytycznej infrastruktury bezpieczeństwa. Prezydent USA podczas wtorkowego spotkania z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem ostrzegał, że Wielka Brytania musi  wystrzegać się niezaufanych dostawców.  Przemawiając na spotkaniu liderów NATO, powiedział, że Huawei stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Ponadto USA ostrzega, że dokona przeglądu udostępniania informacji wywiadowczych Wielkiej Brytanii, jeśli rząd pozwoli Huawei na budowę sieci 5G w tym kraju. Dla premiera Wielkiej Brytanii najważniejsza jest kwestia współpracy i relacji  z Five Eyes. Dodał także, że decyzję o przystąpieniu do Huawei podejmie na podstawie ochrony infrastruktury narodowej. Pakt bezpieczeństwa Five Eyes umożliwia lepszą wymianę danych wywiadowczych między USA, Wielką Brytanią, Nową Zelandią i Kanadą. Opiera się na dziesięcioleciach wzajemnego zaufania, wspólnym języku, podobnych normach bezpieczeństwa i systemach klasyfikacji.
Dotychczas Niemcy stały się największym krajem zachodnim, który potwierdził w październiku, że zezwala Huawei na dostęp do sieci 5G. Francja wydaje się być gotowa pójść w ślady sąsiada, jednocześnie zastrzegając sobie prawo poddania swojego sprzętu testom bezpieczeństwa narodowego. Australia ogłosiła całkowity zakaz Huawei,  tak samo zdecydowała też Nowa Zelandia. Kanada, podobnie jak Wielka Brytania, wciąż rozważa swoje stanowisko w tej sprawie. Rzecznik Huawei powiedział: „Jesteśmy przekonani, że rząd Wielkiej Brytanii będzie nadal przyjmował obiektywne, oparte na dowodach podejście do cyberbezpieczeństwa” . Zapewnił też o zaufaniu klientów i bezpiecznych systemach oferowanych przez firmę.  Na spotkaniu z prezydentem Francji Macronem, Donald Trump poruszył także  kwestię bojowników europejskiego pochodzenia znajdujących się obecnie w areszcie USA. Prezydent Stanów Zjednoczonych naciska na inne kraje, aby wzięły odpowiedzialność za dżihadystów.  Macron ostrzegł Trumpa, że kwestia powrotu dżihadystów stanowi tylko niewielką część problemów stwarzanych przez Syrię, podkreślając, że w przeciwieństwie do amerykańskich zapewnień, Isis  w dalszym ciągu pozostaje realnym zagrożeniem. 

DL/The Times

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA