fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatUSA rekwirują rezerwy finansowe Afganistanu

USA rekwirują rezerwy finansowe Afganistanu

Zastępca sekretarza skarbu USA Wally Adeyemo oznajmił, że Talibowie nie przejmą  kontroli nad rezerwami finansowymi Afganistanu, których znaczna część znajduje się w USA.

Chodzi tu o kwotę 9 mld dolarów przetrzymywanych poza granicami Afganistanu. Nowe władze w Kabulu domagają się zniesienia blokady tych środków. Ich odzyskanie miałoby im pomóc w walce z kryzysem gospodarczym.

Wally Adeyemo twierdzi, że istotne jest utrzymanie sankcji wobec Talibów. Jednocześnie przyznaje, iż koniecznie trzeba znaleźć nowe sposoby na zapewnienie pomocy humanitarnej mieszkańcom Afganistanu. Kilka tygodni wcześniej Departament Skarbu wydał pozwolenia na jej przekazanie. Może ją świadczyć rząd USA, ONZ i organizacje pozarządowe. Pozwolono na dostawy żywności, leków i innych artykułów. Jednocześnie utrzymane mają zostać sankcje nałożone na ten kraj.

Po przejęciu władzy w sierpniu, Talibowie muszą mierzyć się z pogarszającą się sytuacją gospodarczą.

Według ONZ nawet 18 mln (z prawie 39 mln) mieszkańców Afganistanu może potrzebować pomocy. Sekretarz tej organizacji Antonio Guterres twierdzi, że kraj znajduje się na krawędzi katastrofy humanitarnej.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA