fbpx
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatUSA umacniają swoją obecność na wyspach Pacyfiku

USA umacniają swoją obecność na wyspach Pacyfiku

Stany Zjednoczone zapowiedziały otwarcie ambasady na Wyspach Salomona i wzmocnienie swojej obecności na Pacyfiku. Decyzja ta ma związek ze zwiększaniem wpływów Chin w regionie Południowego Pacyfiku.

Zdaniem Amerykanów Chiny „agresywnie starają się zaangażować” przywódców politycznych i biznesowych na Wyspach Salomona, a ich działania „powodują realne obawy”. Ambasada USA na wyspach została zamknięta w 1993 roku.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił decyzję otwarcia ambasady podczas wizyty na Fidżi. Była to pierwsza wizyta na Fidżi amerykańskiego sekretarza stanu od czterech dekad.

Amerykańska zapowiedź nastąpiła kilka miesięcy po tym, jak stolicą Wysp Salomona Honiara wstrząsnęły zamieszki wywołane problemami gospodarczymi i nastrojami antychińskimi. W reakcji na zamieszki Chiny wysłały tam sprzęt policyjny oraz doradców policyjnych, aby pomogli w szkoleniu policji Wysp Salomona.

W wyniku zamieszek premier Wysp Salomona Manasseh Sogavare utrzymał się u władzy i uzyskał zaufanie parlamentu po tym, jak protestujący usiłowali go szturmować i obalić. Premier, w płomiennym 90-minutowym przemówieniu powiedział, że nie zrobił nic złego i że nie kłania się „siłom zła” ani „agentom Tajwanu”.

Archipelag – na który składa się z kilka dużych wysp wulkanicznych na południowy wschód od Papui Nowej Gwinei – w 2019 r. zrezygnował z utrzymywania oficjalnych relacji z Republiką Chińską na Tajwanie i nawiązał je z Chinami kontynentalnymi.

Decyzja o utworzeniu amerykańskiej placówki na archipelagu jest wyrazem wzmocnienia amerykańskiej obecności na Pacyfiku, który Amerykanie postrzegają, jak stwierdził sekretarz Blinken „jako region przyszłości” i umacniania relacji USA z sojusznikami z regionu.

Podczas wizyty na Fidżi Blinken spotkał się z pełniącym obowiązki premiera Aiyaz Sayed-Khaiyum i innymi przywódcami Pacyfiku, aby porozmawiać o kwestiach regionalnych, a zwłaszcza o zagrożeniu egzystencjalnym, jakie stwarzają zmiany klimatyczne.

Blinken odwiedził Fidżi po wizycie w australijskim Melbourne, gdzie spotkał się ze swoimi odpowiednikami z Australii, Indii i Japonii. Te cztery państwa tworzą Quad – blok demokratycznych państw Indo-Pacyfiku, który został stworzony, aby przeciwdziałać regionalnym wpływom Chin.

BBC/AP/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA