fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatUSA, Wielka Brytania i Unia Europejska są zgodne: trzeba podnosić stopy procentowe

USA, Wielka Brytania i Unia Europejska są zgodne: trzeba podnosić stopy procentowe

Banki Centralne USA, Wielkiej Brytanii i strefy euro zdecydowały o kolejnych podwyżkach stóp procentowych.

Amerykańska Rezerwa Federalna (FED) podniosła wysokość stóp procentowych o 75 punktów bazowych, do poziomu 3,75-4,00 proc. Jest to szósta podwyżka w ostatnich miesiącach. Obecnie są one na najwyższym poziomie od 2008 roku.

Szef FED Jerome Powell zapowiedział dalsze podwyżki, których dynamika ma być jednak mniejsza niż dotychczasowe. Finalnie ich celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której inflacja spadnie do poziomu 2 proc. – z obecnych ponad 8 proc.

Podwyżkę w takiej samej wysokości, o 75 punktów bazowych, ogłosił Bank Anglii. Była to największa pojedyncza zmiana stóp procentowych od 1989 roku. Finalnie są one obecnie na poziomie 3 proc. (wobec inflacji przekraczającej już 10 proc.).

Również w takiej samej wysokości zmianę stóp przeprowadził Europejski Bank Centralny.

Banki centralne USA, Wielkiej Brytanii i strefy euro są zdeterminowane do walki z inflacją poprzez podnoszenie stóp procentowych. Prowadzi to do wyhamowania dynamiki wzrostu gospodarczego i wzrostu kosztu obsługi kredytów. Ale jednocześnie jest naturalnym krokiem mającym ustabilizować ceny w obecnych realiach, gdy gwałtownie one rosną.

cnbc.com, Reuters, euronews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA