fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatUSA wprowadzą zakaz importu wódki z Rosji

USA wprowadzą zakaz importu wódki z Rosji

Waszyngton rozszerza sankcje na Federację Rosyjską, zakazując importu z tego kraju wódki, diamentów i owoców morza.

O nowych ograniczeniach poinformował prezydent USA Joe Biden. Ale to dopiero początek szerszych i jeszcze bardziej dotkliwych sankcji, na które mają się dodatkowo składać zamrożenie możliwości otrzymania przez rząd w Moskwie kredytów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Jednak dużo boleśniejsze dla Rosji mogą być konsekwencje zapowiadanego odebranie klauzuli najwyższego uprzywilejowania. Jest to zasada obowiązująca w Światowej Organizacji Handlu (WTO), do której należą 164 państwa świata, w tym również Federacja Rosyjska. Sam brak klauzuli jest gestem symbolicznym ale otwiera drogę do nałożenia dodatkowych – i wyższych niż przewidują zasady WTO – ceł na produkty z tego kraju. Skorzystanie z takiej możliwości dyskutują kraje Unii Europejskiej i G7.

Już wcześniej Kanada obłożyła towary sprowadzane z Rosji 35-procentowym cłem.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA