fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatUSA wprowadzają sankcje na Rosję

USA wprowadzają sankcje na Rosję

W odpowiedzi na uznanie przez Rosję Donbaskiej i Ługańskiej Republiki Ludowej władze w Waszyngtonie ogłosiły uruchomienie pierwszych sankcji gospodarczych.

Ograniczenia dotyczą dwóch rosyjskich banków oraz trójki dzieci tamtejszych oligarchów, a także wprowadzają zakaz obrotu obligacjami tego kraju.

Sankcje wprowadzono na Wnieszekonombank (WEB) i Promswiazbank (PSB), a także 42 powiązane z nimi podmioty. Pierwszy z banków to piąta pod względem posiadanych aktywów (wartych 53 mld USD) instytucja finansowa Rosji zajmująca się m.in. zapewnieniem środków na inwestycje w infrastrukturę w tym kraju. Teraz bank ten zostanie odłączony od amerykańskiego systemu finansowego, a majątek znajdujący się pod jurysdykcją USA będzie zamrożony. Dodatkowo amerykańskie podmioty nie mogą realizować z nim żadnych transakcji.

PSB to ósmy pod względem wielkości bank Rosji. Zajmuje się finansowaniem większości kontraktów dla wojska i świadczy usługi bankowe dla żołnierzy i pracowników MON.

Restrykcje wobec obrotu rosyjskim długiem dotyczące rynku pierwotnego obowiązywały już od kwietnia 2021 roku. Teraz zostaną rozszerzone również na rynek wtórny. W ich efekcie Moskwa spotka się z wyższymi kosztami pożyczania pieniędzy i mniejszymi zdolnościami inwestycyjnymi, co przełoży się na niższy wzrost gospodarczy i mniejsze zdolności produkcyjne.

Sankcje personalne dotyczą synów trzech bliskich współpracowników Putina, którzy sami już wcześniej byli nimi objęci: szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandra Bortnikowa, zastępcy szefa kancelarii prezydenta Siergieja Kirijenki oraz byłego premiera i szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Michaiła Fradkowa. Ich dzieci zajmują obecnie ważne stanowiska w bankowości i biznesie, a oligarchowie powszechnie wykorzystują członków rodzin do ukrywania potężnych majątków.

Waszyngton zostawia sobie jeszcze furtkę dla możliwości wprowadzenia bardziej zdecydowanych sankcji, które mogą objąć najważniejsze rosyjskie banki, takie jak VTB i Sbierbank.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA