fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatUSA wprowadzają sankcje na Rosję

USA wprowadzają sankcje na Rosję

W odpowiedzi na uznanie przez Rosję Donbaskiej i Ługańskiej Republiki Ludowej władze w Waszyngtonie ogłosiły uruchomienie pierwszych sankcji gospodarczych.

Ograniczenia dotyczą dwóch rosyjskich banków oraz trójki dzieci tamtejszych oligarchów, a także wprowadzają zakaz obrotu obligacjami tego kraju.

Sankcje wprowadzono na Wnieszekonombank (WEB) i Promswiazbank (PSB), a także 42 powiązane z nimi podmioty. Pierwszy z banków to piąta pod względem posiadanych aktywów (wartych 53 mld USD) instytucja finansowa Rosji zajmująca się m.in. zapewnieniem środków na inwestycje w infrastrukturę w tym kraju. Teraz bank ten zostanie odłączony od amerykańskiego systemu finansowego, a majątek znajdujący się pod jurysdykcją USA będzie zamrożony. Dodatkowo amerykańskie podmioty nie mogą realizować z nim żadnych transakcji.

PSB to ósmy pod względem wielkości bank Rosji. Zajmuje się finansowaniem większości kontraktów dla wojska i świadczy usługi bankowe dla żołnierzy i pracowników MON.

Restrykcje wobec obrotu rosyjskim długiem dotyczące rynku pierwotnego obowiązywały już od kwietnia 2021 roku. Teraz zostaną rozszerzone również na rynek wtórny. W ich efekcie Moskwa spotka się z wyższymi kosztami pożyczania pieniędzy i mniejszymi zdolnościami inwestycyjnymi, co przełoży się na niższy wzrost gospodarczy i mniejsze zdolności produkcyjne.

Sankcje personalne dotyczą synów trzech bliskich współpracowników Putina, którzy sami już wcześniej byli nimi objęci: szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandra Bortnikowa, zastępcy szefa kancelarii prezydenta Siergieja Kirijenki oraz byłego premiera i szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Michaiła Fradkowa. Ich dzieci zajmują obecnie ważne stanowiska w bankowości i biznesie, a oligarchowie powszechnie wykorzystują członków rodzin do ukrywania potężnych majątków.

Waszyngton zostawia sobie jeszcze furtkę dla możliwości wprowadzenia bardziej zdecydowanych sankcji, które mogą objąć najważniejsze rosyjskie banki, takie jak VTB i Sbierbank.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA