fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesAmerykanie wykończą Huawei?

Amerykanie wykończą Huawei?

Chińska firma oznajmiła, że jej przychody spadły o 32 proc. w pierwszych trzech kwartałach obecnego roku.

Wartość sprzedaży Huawei w okresie styczeń-wrzesień wyniosła 455,8 mld juanów (71,3 mld dolarów), co oznacza spadek o prawie jedną trzecią względem analogicznego okresu roku wcześniejszego.

Spadki dotknęły głównie sprzedaż smartfonów i innych urządzeń elektronicznych. Jest to efekt wojny handlowej między USA a Chinami, zapoczątkowanej przez Donalda Trumpa. Amerykańska administracja uznała, iż działalność Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, mimo tego, iż nie znaleziono na te oskarżenia żadnych konkretnych dowodów. Waszyngton zabronił sprzedaży chińskiej firmie komponentów oraz odciął jej możliwość korzystania z usług m.in. Google, takich jak system operacyjny Android czy sklep Google Play.

Na wniosek USA zatrzymano też w Kanadzie wiceprezes przedsiębiorstwa Meng Wanzhou, która przez trzy lata przebywała tam w areszcie domowym. Także w Polsce zatrzymano dyrektora oddziału Huawei w naszym kraju, Weijinga Wanga. Przebywa on w areszcie (z niewielką przerwą) od 2019 roku. Zarzuca mu się szpiegostwo na rzecz Chin.

Aby ratować część ze swojego biznesu, firma sprzedała innemu chińskiemu przedsiębiorstwu swoją markę Honor.

Jedną z twarzy Huawei jest Robert Lewandowski.

AFP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA