fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatW obawie przed Chinami USA wzmacnia gwarancje dla Filipin

W obawie przed Chinami USA wzmacnia gwarancje dla Filipin

Stany Zjednoczone i Filipiny, podczas wizyty prezydenta Ferdinanda Marcosa Jr. w USA, zapowiedziały wzmocnienie współpracy na Morzu Południowochińskim. Filipiny czują się zagrożone polityką morską Chin na tym obszarze.

Prezydent USA Joe Biden zapewnił prezydenta Filipin Marcosa, że zaangażowanie USA w obronę ich traktatowego sojusznika jest „żelazne”. Marcos stwierdził, że region Morza Południowochińskiego ma obecnie „prawdopodobnie najbardziej skomplikowaną sytuację geopolityczną na świecie”.

USA: działania Chin są nie do przyjęcia

Stany Zjednoczone stoją po stronie Filipin, traktatowego sojusznika, w obliczu nękania przez chińską straż przybrzeżną na Morzu Południowochińskim i pozostają głęboko zaniepokojone „zastraszaniem” ze strony Pekinu – mówił zastępca sekretarza stanu USA ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku, Daniel J. Kritenbrink. „Wizyta prezydenta Filipin w tym tygodniu podkreśla siłę i trwałość sojuszu między dwoma krajami” – stwierdził polityk.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni ciągłym zastraszaniem i nękaniem przez Chiny filipińskich statków, które nadal przeprowadzają naprawdę rutynowe patrole w filipińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej” – powiedział Kritenbrink. „Takie działania i zachowanie ze strony Pekinu są naprawdę nie do przyjęcia” – podkreślił.

Niedawno Filipiny oskarżyły chińską straż przybrzeżną o „niebezpieczne manewry” i „agresywną taktykę” na Morzu Południowochińskim w kolejnej morskiej konfrontacji między krajami. Chiny poinformowały, że filipińskie statki wykonały „celowe prowokacyjne ruchy”.

Nowe zasady współpracy

Podczas wizyty Marcosa w USA Stany Zjednoczone i Filipiny potwierdziły swój, trwający od dziesięcioleci sojusz bezpieczeństwa, a także ustanowiły „podstawowe zasady” przeciwdziałania Chinom na Morzu Południowochińskim i w Cieśninie Tajwańskiej. Obejmują one m.in wzmocnienie wymiany informacji wywiadowczych na temat wspólnych „zagrożeń i wyzwań”. Wcześniej Filipiny zezwoliły na stacjonowanie amerykańskich wojsk w 4 nowych bazach w kraju.

Pod rządami Rodrigo Duterte, poprzednika Marcosa, stosunki USA i Filipin pogorszyły się, gdy ten starał się zabiegać o względy Chin jednocześnie otwarcie gromiąc Waszyngton. Pod rządami Marcosa nastąpił zwrot w relacjach Filipin z USA.

Reuter, South China Morning Post, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA